Halving’i işaret eden JPMorgan’dan Bitcoin için düşüş uyarısı

ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan'da analistler, Bitcoin'de 42 bin dolara doğru bir düşüş beklediklerini ifade ettiler. Yazılan raporda şu anda yaşanılan "coşku" döneminin halving ile alakalı olduğu ve muhtemel düşüşün de nisan aynın ikinci haftasında, yarılanmadan sonra gelebileceği belirtildi.

jpmorgan

JPMorgan, Bitcoin’de düşüş bekliyor. Bankanın, Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistleri düşüşün ötesinde, spesifik bir tahmin de yaptılar ve fiyatın 42 bin dolara kadar geri çekilebileceğini belirttiler.

Madencilik, hash rate ve üretim maliyeti detayları…

Yarılanmanın madenci maliyetlerini ciddi şekilde artıracağını belirten raporda, halving’in ardından hash rate’te de düşüş gelebileceği belirtildi ve şu ifadeler yer aldı:

“Bitcoin üretim maliyeti, fiyat için her zaman bir alt sınır olmuştur. Tahmin ettiğimiz maliyet şu anda 26.500 dolar civarında bulunuyor. Halving’in ardından ise mantık olarak bu fiyatın 53 bin dolara çıkması gerekir. Ancak yarılanmanın ardından, eski madencilik cihazlarının gücünü kaybetmesiyle ve kapatılmasıyla hash rate’te de %20’lik bir düşüş gelebilir. Bu da, üretim maliyetini yaklaşık 42 bin dolara indirebilir”

Raporda, 42 bin dolarlık seviyenin, şu anki “coşku” halinin sona ermesinden sonra Bitcoin’in gelebileceği yer olarak da görüldüğü ifade edildi.

15 Şubat günü ayarlanan madencilik zorluğu %8.2’lik artışla rekor kırmıştı. Zorluk, Bitcoin tarihinde ilk kez 81 trilyonun üzerine çıkmış ve hash rate de yine rekor kırmıştı.

Bitcoin, şubat ayını da tarihinin en büyük aylık yükselişiyle 61 bin doların üzerine yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl