Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de 50 bin dolar sonrası JPMorgan’dan yeni rapor: Volatilite azalmalı

Son dönemde Bitcoin hakkındaki yorumları ilgi çeken JP Morgan analistlerinden 50 bin dolar barajının aşılmasının ardından yeni bir değerlendirme geldi.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistlere göre; Bitcoin fiyatının şu anki seviyelerinde kalması için volatilitenin mutlaka düşmesi gerekiyor ve bu olmadığı takdirde fiyatın 50 bin dolarda tutunması zor.

JP Morgan’a göre piyasa değeri Eylül ayından bu yana 700 milyar dolar artan Bitcoin’e kurumsal şirketlerden giren para ise 11 milyar dolar. Peki arada neden bu kadar büyük fark var? Analistlere göre bunun 2 sebebi bulunuyor. Birincisi, gerçekten para sahibi olan kişilerden gelen yatırımlar ve ikincisi de çok büyük oranda spekülatif şekilde kazanmanın yolunu arayan perakende yatırımcılar.

“Spekülatif perakende yatırımcı…”

JP Morgan analistleri konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyorlar:

“Ocak ayından bu yana olan hareketler daha çok küçük yatırımcının spekülatif hareketlerinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu perakende yatırımcıdan gelen para akışı durduğu zaman, gerçek yatırımcının devreye girmesi ve sistemi devam ettirmesi gerekiyor.

ABD’deki perakende girişi özellikle Ocak ayından bu yana ciddi şekilde artmış durumda ve çok güçlü. Bu perakende girişinin sadece hisse senetlerinde değil, Bitcoin’de de etkisi olduğuna dair neredeyse hiç şüphe yok”

Stratejistler aynı zamanda altın ve Bitcoin’in volatilitesini de karşılaştırdılar ve Bitcoin ile onun en büyük fonu Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) ortalama olarak, altın ve yönetimi altındaki varlıklar bakımından onun en büyük ETF’i GLD’den, 6.2 kat daha fazla risk sermayesi tükettiğini belirttiler. Bilindiği üzere risk sermayesi yüksek riskli olmasının yanı sıra yüksek getiri de kazandıran fonları temsil eder.

Analistler, Şikago Ticaret Borsası CME tarafından kısa süre önce başlatılan Ethereum (ETH) vadeli işlemleri hakkında da konuştu ve ETH vadeli işlemlerinin fazla ilgi çekmemesinin, CME Bitcoin vadeli işlemlerinin ilk zamanlarında yaşadığı durumla aynı olduğunu belirttiler:

“Ancak Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum vadelilerinin ilgi görmesinin çok fazla zaman almayacağını düşünüyoruz. Burada en büyük etken artık kripto para yatırımcılarının sayısının ciddi şekilde artması ve bu kişilerin de belirli bir tecrübeye ulaşmış olmasıdır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl