JPMorgan’dan dolar işlemleri için Hint bankalarıyla blok zinciri anlaşması

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan ve son olarak batan First Republic Bank'i bünyesine katan JPMorgan, 5 Hint bankasıyla blok zinciri ortaklığı kurdu. Platform, 7/24 bankalararası dolar işlemleri için kullanılacak.

jpmorgan

Bitcoin karşıtlığıyla bilinen Jamie Dimon yönetimindeki dev yatırım bankası JPMorgan, Hindistanlı bankalarla blok zinciri platformu kurma ve kullanma anlaşması yaptı. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre; platform sayesinde JPMorgan’ın bir iştiraki ile 5 Hint bankasının oluşturduğu grup arasında dolar işlemleri gerçekleştirilecek.

Platformu ortak olarak kullanacak olan bankaların; HDFC Bank, ICICI Bank, Axis Bank, Yes Bank, IndusInd Bank ile, JPMorgan’ın Hindistan’daki iştiraki olan Gujarat Uluslararası Finans Bankası olduğu belirtildi.

“Blok zinciri, önümüzdeki engelleri kaldıracak”

Var olan ödemeler sistemini geliştirmek için başlatılacak olan proje, 7 gün 24 saat boyunca anlık dolar işlemleri yapılmasına izin verecek.

JPMorgan bankasının Hindistan’daki sorumlu yöneticisi olan Kaustubh Kulkarni, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 7/24 işlem yapılabilmesinin önemine değindi:

“Var olan sistem içinde işlemler genelde birkaç saatte yapılabiliyordu. Ulusal tatiller ve hafta sonları da yine işlemler geçersiz oluyordu. Bu blok zinciri adımı, işlemlerin önündeki her türlü engeli kaldıracak”

Bloomberg’in haberinde ayrıca projeyle beraber, Hindistan’ın başkenti olan Yeni Delhi’nin finans alanındaki elinin daha da güçlenmesinin hedeflendiği yazıldı.

Bölge yöneticisi Kulkarni, birkaç aylık pilot projeler yürütüleceğini ve bu sayede bankaların sistemi deneme fırsatı bulacağını da söyledi.

JPMorgan’ın bu adımı atmasının arkasındaki en büyük sebebin ise Asya ile Güney Amerika ülkeleri arasında gittikçe artmaya başlayan, dolar kullanmama denemelerinin olduğu iddia ediliyor.

Dimon, “Kripto değil, blok zinciri” diyenlerden…

Bilindiği üzere JPMorgan’ın dünyaca ünlü CEO’su Jamie Dimon, kendisine her kripto para sorusu sorulduğunda genelde benzer yanıtlar veriyor ve “Blok zinciri teknolojisini benimsediklerini ama bunun içine hiçbir zaman Bitcoin ya da diğer kripto paraları katmayacaklarını” söylüyor.

Bilindiği üzere JPMorgan, 2020 yılında Onyx adlı dijital ödeme platformunu başlatmıştı. Blok zinciri teknolojisi tabanlı olan Onyx, bankanın para transferi ve ödeme çözümü olarak ön planda yer alıyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl