JPMorgan analistleri: ABD Kongresi, ETH’yi “diğer” kategorisine alabilir

JPMorgan stratejistleri, ABD Kongresi’nin Ether’i Bitcoin ile aynı emtia kategorisine kolayca yerleştirebileceğini veya yatırım sözleşmelerinden daha az sıkı kısıtlamalar içeren yeni bir "diğer kategoriye" koyabileceğini düşünüyorlar.

ABD’de kripto paralarla ilgili “yatırım sözleşmesi mi, değil mi?” tartışması yıllardır devam ediyor.

Ripple şirketi 2020 yılında bir dava ile karşı karşıya kaldığında, neredeyse herkes sınıflandırma konusunda bir fikre sahipti. Bu konu, son zamanlarda kurumun Binance ve Coinbase’a karşı aldığı son yasal eylemler nedeniyle tekrar ana bir tartışma konusu haline geldi. Şimdi, JPMorgan analistlerine göre, Ethereum ABD makamları tarafından yeni bir “diğer” kategorisine yerleştirilebilir.

Bu adımın, varlığın bir yatırım sözleşmesi olarak tanımlanmasını önleyeceği ve yatırımcıları koruyacağı söyleniyor. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki yatırım bankasının stratejistleri, son yatırımcı notunda şunları yazdılar:

“Ethereum ve diğer merkeziyetsiz kripto paraların yatırım sözleşmesi olarak tanımlanmaktan kaçınacak kadar merkeziyetsiz oldukları bir ‘diğer kategori’ tanıtılması mümkün olabilir. Bu ‘diğer kategori’, mevcut emtialar için öngörülenlerden daha fazla kısıtlama ve yatırımcı korumasını içerecektir, ancak yatırım sözleşmeleri için gerekli olanlardan daha az zahmetli olacaktır.”

Kripto para dünyasında ‘Hinman’ faktörü

Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerle, SEC – Ripple davasında merakla beklenen ‘Hinman’ belgeleri yayımlanmıştı. 2018 yılında SEC Kurumsal Finans Direktörü tarafından yazılan kurum içi e-postaları içeren belgeler, SEC’nin o dönemde ETH’yi bir yatırım sözleşmesi olarak düzenlemenin gerekli olmadığı görüşüne sahip olduğunu göstermişti. O dönemde William Hinman, ETH’yi bir yatırım sözleşmesi olarak tanımlamamıştı. Bunun nedeni, “yeterince merkeziyetsiz” bir blok zinciri ağına sahip olmasıydı.

“Hinman belgelerinden Ethereum kârlı çıkabilir”

JPMorgan stratejistleri, SEC’nin Ether’i yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırma isteksizliğinin Hinman belgelerinin ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğunu düşünüyor ve belgelerin yayımlanmasından Ethereum’un kârlı çıkacağına inanıyorlar. Analistlerin notlarında, “Belgeler, Ethereum’u yatırım sözleşmesi olarak tanımlamaktan kaçınmaları olasılığını güçlendiriyor. Bunun Ripple için doğrudan etkileri olması gerekmiyor” ifadeleri yer alıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl