JPMorgan, SEC’nin baskılarına karşı uyarıp Ethereum’a dikkat çekti

jp-morgan

JPMorgan analistleri, her ikisi de geçen hafta SEC tarafından dava edilen Binance ve Coinbase gibi ABD’deki kripto para şirketlerinin, kuruma kaydolmaları için baskı ile karşı karşıya kalabileceğini öngördü. Analistler, Ethereum’un piyasa payının daha da artabileceğine dikkat çekti.

ABD’li dev yatırım bankası JPMorgan’ın analistleri, ABD’deki kripto para borsalarının SEC’ye broker olarak kaydolmaya zorlanabileceğini söyledi.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler tarafından kaleme alınan nota göre, ABD merkezli borsalar için broker olarak kaydolma zorunluluğu ihtimali bulunurken kripto paraların çoğunluğu yatırım sözleşmesi olarak kabul edilebilir.

Notta, bu durumun kripto endüstrisi için potansiyel sonuçlarının iki yönlü olduğu kaydedildi: Birincisi, kripto endüstrisi için daha külfetli ve pahalı olacak. Öte yandan ise analistlere göre, kripto piyasaları, hisse senetleri gibi geleneksel piyasalara uygulanan benzer düzenlemelere tabi olacağından ve böylece daha fazla şeffaflık ile yatırımcı koruması sunacağından olumlu yanları da olacak.

“Kripto para şirketleri ABD’den çıkabilir”

JPMorgan analistleri, SEC tarafından alınan önlemlerin ABD’deki yasa koyucuların bu yıl içinde iyi tanımlanmış bir düzenleyici yapı oluşturma gerekliliğini artırdığını belirtti. Analistler, bu konuda netlik olmamasından dolayı ABD’deki kripto para şirketlerinin muhtemelen ülke dışına ve merkeziyetsiz platformlara kayma olasılığından bahsetti.

Analistlere göre düzenlemeler, sektörü kötü uygulamalardan ve kötü aktörlerden arındıracağı için olumlu olacak ve bu da sektörün olgunlaşması ve daha fazla kurumsal katılım görmesi için şart.

“Ethereum’un hakimiyeti daha da artabilir”

SEC, Binance ve Coinbase’e karşı açtığı davalarda, ADA, SOL ve MATIC dahil, bir düzineden fazla kripto parayı yatırım sözleşmesi olarak ilan etti.

JPMorgan analistleri, SEC’nin zaferi durumunda, token’ların borsalar tarafından listeden çıkarılabileceğini ve ilgili blok zincirlerinin potansiyel gelişiminin kısıtlanabileceğini öne sürdü. Analistler, bu sonucun da potansiyel olarak Ethereum’un lehine olabileceğini savundular.

Analistlere göre, SEC’nin Ethereum’un rakibi olduğu düşünülen ve kripto topluluğu içinde genellikle “Ethereum katili” olarak adlandırılan token’ları hedef alan son girişimleri, Ethereum’un akıllı sözleşme odaklı blok zinciri arenasında hakimiyetini sürdürme olasılığı olduğunu gösteriyor.

“BNB bir miktar değerini koruyabilir ama kesin değil”

JPMorgan analistleri, özellikle BNB’nin bir yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılması hakkında yorumda bulunarak, Binance’in çökmesi gibi olası olmayan bir senaryoda, BNB token’ının BNB zinciri çalışır durumda kaldığı sürece bir miktar değerini koruyabileceğini de ifade ettiler.

Analistler, Binance borsası şu anda BNB blok zincirinin merkezinde yer aldığından, bu varsayımın mutlak olmadığını kabul etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl