JPMorgan’dan Ethereum eleştirisi: Hayal kırıklığı yarattı

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olarak kabul edilen JPMorgan'da analistler Ethereum hakkında bir rapor yayımladılar. Özellikle Şangay güncellemesinin ardından yaşananların değerlendirildiği raporda ağ aktivitesinin hayal kırıklığı yarattığı belirtildi.

JPMprgan analistleri ağ aktivitesi bakımından Ethereum’u eleştirdikleri bir rapor hazırladılar. Ünlü stratejist Nikolaos Panigirtzoglou liderliğinde hazırlanan raporda analistler, Şangay güncellemesini baz aldılar.

“Aşağı yönlü gitti”

Merge güncellemesinin Ethereum’daki enerji harcamasını neredeyse tamamen yok ettiği belirtilen raporun ilgili kısmında şu ifadeler yer aldı:

“Merge güncellemesiyle birlikte İş Kanıtı’ndan Hisse Kanıtı’na geçilmesi Ethereum’un enerji harcamasını neredeyse tamamen ortadan kaldırırken arz da eridi. Staking oranı da keskin şekilde arttı. Ancak tüm bu olumlu durumlara karşın, ağ aktivitesindeki gidişat hayal kırıklığı yarattı. Günlük işlem hacmi, günlük aktif adres sayısı ve toplam kilitli varlık değeri hep aşağı yönlü oldular”

“FTX, Terra LUNA ve yatırımların azalması…”

Analistler bu olumsuz gidişatın en büyük sebeplerinin ise FTX ile Terra LUNA çöküşleri, ABD’deki regülasyon belirsizlikleri ve girişim sermayesi yatırımlarının “kuruması” olduğunu dile getirdiler.

Bilindiği üzere Şangay güncellemesi, Ether yatırımcılarının stake’te kilitli kalan ETH’lerini çekebilmelerine izin vermişti. Merge öncesi kilitlenen varlıklar hiçbir şekilde ağdan dışarı çıkarılamıyordu.

Ethereum’daki 2. katman çözümü sağlayan projelere de değinen analistler, buradaki durumun ise çok net olmadığını ifade ettiler. Raporda, Optimism’de artan bir aktivite olduğu ancak Arbitrum’da ise düşüş görüldüğü yazıldı.

Ethereum ağındaki bir sonraki güncellemenin EIP-4844 olacağı ve bu geliştirmenin ardından ise ağ aktivitesinde artış görülmesinin de olası olduğu belirtildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl