JPMorgan’ın JPM Coin’i artık euro ödemelerini de destekliyor

Sadece JPMorgan'ın özel müşterileri için çıkarılan ve fiyatı 1'e 1 şekilde ABD dolarına bağlı olan JPM Coin, artık euro ödemelerini de destekleyecek. Şirket yöneticisi Başak Toprak konuyla ilgili yaptığı açıklamada JPM Coin ile yapılan ilk euro işleminin Siemens şirketiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

jpmorgan

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan, blok zinciri tabanlı ödeme sistemine euroyu da dahil etti. Banka, bundan sonra kurumsal müşterilerinin anlık euro işlemlerini de gerçekleştirebilecek.

Bankanın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki Coin Sistemleri yöneticisi olan Başak Toprak, ABD medyasından Bloomberg’e verdiği bilgide ilk euro işleminin Alman teknoloji firması Siemens ile yapıldığını söyledi.

Günde 10 trilyon dolar…

2019 yılında başlatılan JPM Coin ödeme sistemi bugüne kadar 300 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdi. Ancak bu rakam, JPMorgan’ın günde gerçekleştirdiği 10 trilyon dolarlık ödeme rakamının hala çok ama çok küçük bir kısmı…

JPM Coin, özel izinle çalışan bir blok zinciri tabanlı ödeme sistemi olarak ön plâna çıkıyor ve bankanın, JPMorgan hesaplarında fon transferi yapan ve genelde büyük çokuluslu şirketlerden oluşan toptancı müşterilerine hizmet veriyor.

Blok zinciri sistemi sayesinde ödemeler bankacılık saatleri dışında da gönderilebiliyor ve bu sayede istenilen işlemler vadesinden önce de yapılabiliyor.

Konuyla ilgili konuşan Başak Toprak, ödemelerin zamanında yapılmasının maliyetlerde ciddi kâr sağladığını, aynı zamanda mevduat hesaplarına önceden gelen paralar sayesinde daha fazla faiz alınabildiğini de söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl