JPMorgan CEO’sundan kripto paraya “evcil taş” benzetmesi

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan’ın CEO'su Jamie Dimon, CNBC'de katıldığı bir programda kripto paraları "küçük bir şov" şeklinde nitelendirerek bu yeni varlığı “evcil taş” ile kıyasladı.

Dünyanın en güçlü bankacılarından Jamie Dimon katıldığı programda, kriptoyu bir zamanların ‘başarılı’ pazarlama kampanyası ile çok sayıda kişiye satılan “evcil taş”lara benzetti. Dimon konuyla ilgili, “Kripto tam bir yan gösteri. Üzerinde çok fazla zaman harcıyorsunuz. Token’lar da evcil taşlar gibi.” dedi.

Dimon, Bitcoin’in fidye yazılımı, vergi kaçırma, kara para aklama ve diğer kötü niyetli faaliyetler için yaygın olarak kullanıldığına işaret etti.

“Bitcoin değil blok zinciri”

Ünlü bankacıya göre göre bu eleştiri akıllı sözleşmelerin ya da blok zincirinin gerçek olmadığı anlamına gelmiyor. Amerika’nın en büyük bankasının tepesindeki isim bir süredir blok zinciri teknolojisine oldukça sıcak bakıyor. Ekim ayında Bitcoin’i “kirli ve pahalı” olarak nitelendirmesine rağmen, bankacılık sektörünün farklı bölümlerine “aracılık etme” potansiyelini övmüştü.

“ABD hisse senetleri yüzde 30 daha düşecek”

Kripto paraya şüpheyle yaklaşanlar, devam eden ‘kripto kışı’ sırasında kripto paraların değerlerinin çoğunu kaybetmesiyle bu yıl haklı çıktıklarını düşünüyor. Fed’in riskli varlıkları yerle bir eden agresif para politikasının, kriptonun feci performansının arkasındaki temel nedenlerden biri olduğuna inanılıyor. Dimon röportajda, Fed’in ara vermeden önce gösterge faiz oranını yüzde 5’e çıkaracağını öngörüyor. Hatta ekim ayında, ABD hisse senetlerinin yüzde 30’luk bir düşüş daha görebileceğini öngörmüştü.

JPMorgan patronu, ABD ekonomisinin şu anda dünyanın en güçlü ekonomisi olduğunu iddia ediyor, ancak yine de 2023’te hafif bir durgunluk bekliyor. Dimon, Amerikan bankacılık sisteminin de “inanılmaz derecede sağlam” olduğunu ileri sürüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl