JPMorgan token çıkarıyor: Blok zinciri tabanlı ödeme sistemi geliyor

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan, blok zinciri tabanlı bir ödeme sistemi çıkaracak. Sistemin içinde bir de ödeme token'ı bulunacak. İlk etapta kurumsal müşteriler için hazırlanan bu sistemin henüz regülatörlerden izin almadığı, dolayısıyla başlatılmadığı belirtiliyor.

jpmorgan

CEO’su Jamie Dimon’ın sürekli eleştirdiği kripto paralar konusunda JPMorgan’dan yine bir olumlu adım geldi. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre dev banka, blok zinciri tabanlı bir ödeme sistemi başlatacak.

Haberde bankanın sistem altyapısının büyük bölümünü tamamladığı ancak regülatörlerden gerekli izinler henüz gelmediği için projeyi başlatmadığı ifade edildi. İşlemlerin hızlandırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için kurulacak bu sistem bir ödeme token’ı da içerecek. Ödeme sistemini ilk etapta sadece bankanın kurumsal müşterileri kullanabilecek.

JPMorgan geçen sene de Singapur’un regülatör kurumu olan Para Otoritesi ile bu anlamda bir ödeme token’ı denemesi gerçekleştirmişti.

CEO karşı ama 2019’dan bu yana destekliyorlar

JPMorgan’ın dünyaca ünlü CEO’su Jamie Dimon’ın kripto paralara ne kadar karşı olduğu biliniyor. Ancak yatırım bankası 2020’den bu yana blok zinciri tabanlı platformu Onyx’i de müşterilerine sunmasıyla biliniyor. Bankanın web3 kolu olarak da bilinen Onyx, dijital varlıkların finansal kurumlar arasında takas edilmesini sağlıyor.

Banka 2019 yılında da JPMorgan Coin adında bir kripto para çıkarmıştı.

Konuyla ilgili konuşan Onyx CEO’su Umar Farooq, “JPMorgan olarak finansal kurumlar için blok zinciri tabanlı çözümler sunmaya devam ediyoruz. Hedefimiz önümüzdeki dönemde dijital banka paraları ödemelerinin açık blok zincirlerinde de görülmesini sağlamak” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl