JPMorgan da yapay zeka modasına uydu: Fiyat tahmini için ChatGPT kullanacaklar

ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan, Fed açıklamalarına göre hisse senetleri piyasalarının hareketlerini ve fiyatlarını tahmin etmesi için bir yapay zeka modeli kullanacak. Bu model ise ChatGPT tabanlı olarak çalışıyor.

jpmorgan

Dünya genelinde 250 binden fazla çalışanı olan ve 220 yıllık tarihiyle en büyük bankalardan biri konumundaki JPMorgan Chase de yapay zeka trenine atladı! 2019 yılında Fortune 500 listesinde 1. sıraya yükselme başarısı gösteren banka, Fed tarafından yapılan açıklamalardan sonra oluşabilecek borsa hareketlerini tahmin edebilen yeni bir yapay zeka modelini açıkladı.

ChatGPT tabanlı olarak çalışan bu model, Fed konuşmacılarının şahin ya da güvercin yorumlarını değerlendirecek ve buna göre fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışacak.

Dimon övmüştü

Hatırlanacağı üzere bankanın kripto para karşıtlığıyla tanınan CEO’su Jamie Dimon, teknolojiyi sürekli olarak kullanmak istediklerini belirtmiş ve yapay zeka için “çığır açan geliştirme” yorumunu yapmıştı.

OpenAI şirketinin geliştirdiği ChatGPT, aralık ayı itibarıyla dünyada büyük ses getirmiş ve birçok şirketin de yapay zekaya olan ilgisini artırmıştı. Hatta bu geliştirmeler o kadar ileri bir düzeye ulaştı ki, Elon Musk’ın başını geçtiği 1000 kişilik iş insanı ve geliştirici grubu ChatGPT geliştirmelerinin askıya alınması teklifini yapmışlardı.

Son olarak ise, bulut depolama ve dosya paylaşımı alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Dropbox, yapay zeka ürünleri alımı için iş gücünün %16’sında kesintiye gitmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl