JPMorgan yöneticisi: Birkaç düzinesi hariç, çoğu kripto para değersiz

JPMorgan'ın blok zinciri biriminin CEO’su Umar Farooq'a göre, birkaç düzine token hariç çoğu kripto para "yok olacak." Farooq, bu noktada kalıcı olacağını düşündüğü token'ları ise detaylandırmadı.

Kripto paralarda işlem yapanları korumak için adımlar atan şehir devleti Singapur’da Para Otoritesi, “Dijital varlık inovasyonuna evet, kripto para spekülasyonuna hayır” semineri gerçekleştirdi.

Singapur Para Otoritesi (MAS) Genel Müdürü Ravi Menon’un açılış konuşmasını yaptığı seminerde, blok zincir analiz firması Nansen ile ticaret finansmanı blok zincir ağı geliştiricisi Contour Pte dahil olmak üzere yerel şirketlerden yetkililer yer aldı.

New York merkezli kripto aracı kurumu Paxos ve JP Morgan’ın dünyanın ilk banka liderliğindeki blok zinciri platformu olduğu belirtilen Onyx birimi de katılımcılar arasındaydı.

“Çoğu kripto para değersiz”

Seminerde konuşan JPMorgan’ın blok zincir biriminin CEO’su Umar Farooq, çoğu kripto paranın değersiz olduğunu savundu.

Umar Farooq, düzenleme yetişmediğinden dolayı finans sektörünün tokenize mevduatlara ayak uyduramayıp yavaş kaldığını ve çok fazla kullanım alanı olmadığını ileri sürdü. Farooq, web3 ekosistemindeki sermayenin çoğunun spekülatif faaliyetler için olduğunu da sözlerine ekledi.

Bankanın blok zinciri lideri, düzenleyici koşulların tokenize mevduatlardaki büyük işlemlerle ilgili riskleri netleştirmesi gerektiğini de ifade etti.

Singapur’dan kripto para adımı

Genel Müdür Menon, kripto para birimlerine bireysel erişime kısıtlama getirmeyi düşündüklerini açıkladı. Menon, bunun müşteri uygunluk testlerini içerebileceğini ve kripto para birimi işlemleri için kaldıraç ve kredi olanaklarının kullanımını kısıtlayabileceğini söyledi.

Öte yandan yatırımcıların da sorumluluk alması gerektiğini vurgulayan Menon, hiçbir MAS düzenlemesinin, küresel iş birliği ya da sektörel koruma önlemlerinin kripto paraların değer kaybetmesi halinde yatırımcıları kayıplarından koruyamayacağının altını çizdi.

“Oynaklık son derece tehlikeli”

MAS, kripto para birimleri ve dijital varlıklarla ilgili temel endişe alanları olarak kara para aklama ve terör finansmanı risklerine odaklanmıştı.

Ancak kripto para birimlerindeki oynaklığın onları, bireysel yatırımcılar için “son derece tehlikeli” hale getirdiği yönündeki görüşünü yineleyen Menon, bu odağı teknoloji ve siber riskleri yönetmek bireysel yatırımcıları korumak, sabit coin’lerde istikrar ve riskleri yönetmek için genişlettiklerini söyledi.

Menon, “Teknoloji ve siber riskler sürekli olarak gelişiyor” diyerek MAS’ın endişelerini sektörle paylaştığını ve ekim ayında teklifler hakkında kamuoyu görüşleri alacağını sözlerine ekledi.

MAS, varlık tokenizasyonu ve merkeziyetsiz finansı (DeFi) test etmek için Project Guardian olarak adlandırılan projede DBS Bank, JP Morgan, SBI Group ve Marketnode ile çalışıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl