JPMorgan yöneticisi: Dip henüz görülmedi

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan'ın önemli yöneticilerinden olan ve Jamie Dimon'dan sonra CEO'luk görevine geçmesi beklenen Daniel Pinto, Fed ve enflasyon adımlarıyla ilgili konuştu. Fed'in faiz artırımlarına aynı şekilde devam etmesi gerektiğini belirten Pinto, "Dibi gördüğümüzü düşünmüyorum. Şirketlerin kazanç raporları hala yüksek geliyor" dedi.

jpmorgan

Dünyanın bir resesyona girip girmediği hala ciddi bir tartışma konusu olurken, ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan’ın önemli yöneticilerinden biri olan Daniel Pinto piyasalarda dibin hala görülmediğini düşündüğünü söyledi.

“Piyasalar muhtemel bir resesyonu fiyatlıyor”

ABD medyasından NBC’ye konuşan 59 yaşındaki Arjantin doğumlu yönetici şunları söyledi:

“Piyasalarda dibi gördüğümüzü düşünmüyorum. Şirketlerin kazanç raporlarına baktığımızda, hatta 2023 beklentilerine baktığımızda rakamların hala yüksek olduğunu görüyoruz. Şu anda muhtemel bir resesyonu fiyatlayan piyasalarla karşı karşıyayız”

“Fed faizleri yükseltmeye devam etmeli”

Fed’in Kasım ve Aralık aylarındaki toplantılarında alacağı kararlar hakkında da konuşan Pinto şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar Fed’i şahin buluyor. Ben katılmıyorum. Yavaşlaması ya da artırımları durdurması gerektiğine katılmıyorum. Enflasyonu düşürmek ve kontrol altına almak çok önemli. Kontrol altına almak bize resesyonun uzamasına mâl olacaksa, bu da bizim ödeyeceğimiz bedel olacaktır”

“Kriptoda bir şeyler olacak ama bu şekilde değil”

Kripto paralar hakkındaki görüşleri de sorulan Pinto birçok büyük banka yöneticisi gibi hem olumsuz hem de tam anlaşılmayan yorumlar yaptı:

“Gerçek şu ki kripto bu sistemle pek de alakası olmayan ve çok küçük bir varlık sınıfı olarak ortaya çıktı. Ancak teknoloji konusunda belli ki bu alanda bir şeyler olacak ancak şu anki haliyle değil”

“Enflasyonu Arjantin’de sonuna kadar yaşadım”

Arjantin doğumlu olan Pinto kendi ülkesindeki enflasyonu da değerlendirdi ve çocuklupundan örnekler verdi:

“Arjantin’de doğup büyüyen bir çocuk olarak gıda fiyatlarının nasıl arttığını da gördüm. Enflasyonun etkilerini sonuna kadar yaşadım. Çalışanlar maaşlarını dolara çevirmedikleri zaman yüzde 20’sini kaybediyorlardı. Süpermarketlerde fiyatlar sürekli değişiyordu. Her gün onlarca çalışan fiyat etiketlerini değiştirmekle zaman harcıyorlardı. Günde 10-15 kez değişirdi. Akşam ise tüm etiketler çıkarılır ve bir sonraki gün için hazırlık yapılırdı”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl