Fidelity yöneticisi Timmer: Bitcoin’in yeni rekor kırması için tek bir şey lazım

Zaman zaman yaptığı piyasa değerlendirmeleriyle sosyal medyada takip edilen isimlerden biri olan Fidelity yöneticisi Jurrien Timmer, Bitcoin'de ağ büyümesinin yavaşladığını ancak fiyatın da yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti ve "Bu uyuşmazlık rekorun gelmesini engelliyor. Yeni yükselişlerin gelmesi için ağın büyümesinin hızlanması lazım" dedi.

Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin ardından düşse de, bu hafta gelen enflasyon rakamları ve Fed kararının ardından yükselen Bitcoin, yine 70 bin dolar seviyesini aşamadı. Yatırımcılar, yükseliş trendinin bitip bitmediğini sorgularken Fidelity yöneticisi Jurrien Timmer ise yeni zirvelerin ancak Bitcoin ağının büyümesiyle gelebileceğini belirtti.

“Rekor belki de mali baskınlık teziyle gelecek”

X üzerindeki hesabı üzerinden bazı değerlendirmelerde bulunan Fidelity’nin küresel makro yöneticisi, fiyat ile adaptasyon arasındaki uyuşmazlığa dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Son aylarda Bitcoin’de ağ büyümesi yavaşladı. Ancak fiyatın da arttığını ve yüksek kaldığını görüyoruz. Bitcoin’in yeni rekorlara gidememesinin arkasında aslında bu fiyat-benimsenme uyuşmazlığı olabilir. Bitcoin fiyatı, büyüme eğrisi etrafında bir sarkaç gibi sallanıyor ve sallanmaya da devam edecek. Dolayısıyla rekorlar için ağın yeniden büyümeye başlaması gerek. Bu nasıl olacak? Belki de mali baskınlık tezinin bir sonraki aşamasının gelmesiyle…”

Timmer’ın bahsettiği mali baskınlık tezi, ülkelerin mali politikaları ve para politikalarının uyuşmamasına dayanıyor. Vergilendirme, devlet harcamaları ve borç alımları mali politikaları oluştururken, merkez bankasının para politikaları ise zaman zaman etkisiz kalabiliyor. Bu durum mali baskınlık tezini oluşturuyor.

Dolayısıyla, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin borcunun artması ve GSYİH oranının borca göre düşüş yaşaması, insanların Bitcoin tarzı varlıklara kaçışını tetikleyebilir. Timmer’e göre işte bu durum, Bitcoin ağının yeniden büyümesine hız kazandırabilir.

Fidelity yöneticisi tweet’lerinde ayrıca Bitcoin’in, altından çok daha üstün bir varlık olduğunu dile getirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl