Tron kurucusu Justin Sun’ın diplomatlık kariyeri sona erdi

SEC’nin geçen hafta Tron blok zincirinin kurucusu Justin Sun'ı dolandırıcılıkla suçlamasının ve dava etmesinin ardından ada ülkesi Grenada’dan da bir haber geldi. Yerel haberlere göre Sun, diplomatlık görevini de kaybetti.  

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta Çinli kripto para girişimcisi ve Grenada’nın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) nezdindeki eski Büyükelçisi Justin Sun’ı dolandırıcılıkla suçlamıştı. Aralarında aktris Lindsay Lohan ve rapçi Soulja Boy’un da bulunduğu sekiz ünlüyü de kripto paraları yasa dışı olarak tanıtmakla itham etmişti.

Düzenleyici kurum yaptığı basın açıklamasında Justin Sun, Tron Vakfı, BitTorrent Vakfı ve BitTorrent’e (Rainberry) dava açmıştı. Kurum, tarafları kripto varlık yatırım sözleşmeleri olarak sınıflandırdığı Tronix (TRX) ve BitTorrent (BTT) token’larının yasa dışı satışı nedeniyle dava ettiğini belirtmişti.

Justin Sun büyükelçi statüsünden çıkarıldı

Grenada Broadcasting Network’ün yayımladığı yeni bir habere göre Sun, büyükelçi statüsünden çıkarıldı. Haberde, 32 yaşındaki Sun’ın Grenada Büyükelçiliği görevinin Ulusal Demokratik Kongre (UDC) tarafından Yeni Ulusal Parti’nin görevden alındığı 23 Haziran genel seçimlerinin ardından sona erdiği kaydedildi.

Habere göre, şu anda dokuz aylık olan UDC yönetiminin ilk aylarındaki tüm büyükelçiler geri çağrıldı.

Komisyon ayrıca Sun’ın, TRX’in ikincil piyasadaki görünür işlem hacmini yapay olarak şişirmeye yönelik plan düzenleyerek federal menkul kıymet yasalarının dolandırıcılıkla mücadele ve piyasa manipülasyonu hükümlerini ihlal ettiğini ileri sürmüştü.

Grenada hükümetinin Justin Sun’dan beklentileri yüksekti

Grenada hükümeti Sun’ı Aralık 2021’de, Grenada’da ticaret, yatırım ve büyümeyi ilerletmek için bağlantılarını kullanacağı beklentisiyle WTO Büyükelçisi olarak atamıştı.

Sun’dan, Grenada için insan kaynakları, altyapı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesinde destek, ayrıca her zaman Grenada’nın profilini yükseltecek şekilde hareket etmesi bekleniyordu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl