Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Amerikalı kadın, terör örgütü IŞİD’i Bitcoin ile fonladığını itiraf etti

Pakistan asıllı Amerikalı kadın Zoobia Sahnaz, Bitcoin kullanarak naylon şirketlerle IŞİD'e 150 bin dolardan fazla para gönderdiğini itiraf etti.

CNBC’nin haberine göre, Pakistan asıllı Amerikalı bir kadın, terör örgütü IŞİD’i finanse etmek amacıyla Bitcoin kullanarak kara para akladığını itiraf etti.

27 yaşında New York’un güneydoğusundaki Long Island’da ikamet eden Zoobia Shahnaz, bu itirafı dün New York Federal Mahkemesi’nde yaptı. Shahnaz henüz hüküm giymese de 20 yıllık bir hapis cezasıyla karşı karşıya.

Shahnaz, suç faaliyetlerine 2017 Mart’ında başlamış. Chase Bank, TD Bank, American Express ve Discover’ı kredi kartı sahtekârlığıyla dolandırmış ve bunu da daha sonra Bitcoin ve diğer kripto paraları satın almak için yapmış.

Habere göre, Shahnaz kredi kartıyla online borsaları kullanarak 62,000 dolar değerinde kripto para satın almış. Daha sonra bunları itibari paraya dönüştürmüş ve geleneksel bir banka hesabına yatırmış.

Ayrıca mahkemede, 150 bin dolardan fazla parayı çeşitli bireylere ve Çin, Pakistan ve Türkiye’deki naylon şirketlere aktararak fonların menşeini gizlemeye çalıştığını itiraf etti. Bu naylon şirketlerin hepsi de IŞİD bağlantılı olarak biliniyor.

Ayrıca Shahnaz, IŞİD’e finansör ve savaşçı bulmak için de araştırmalar yapmış. Bu araştırmalarında Türkiye – Suriye sınırında IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerin haritalarına da ulaşmış.

Avrupa polis teşkilatı Europol, bu yılın başlarında suçluların Bitcoin’i tercih ettiğini, özellikle de IŞİD’in Zcash’e yöneldiğini tespit etmişti.

Kripto paralar suçlular tarafından anonimlik sağladığı gerekçesiyle tercih edilmesine rağmen hepsini tutuklanmaktan koruyacak kadar anonim değil.

Haber: TheNextWeb

→SEC BAŞKANI’NDAN ICO’LARA CEZAİ YAPTIRIM TEHDİDİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl