En büyük ekonomilerden Kaliforniya’dan kripto atılımı: Vali imzaladı

Dünyadaki birçok ülkeden bile daha büyük bir ekonomiye sahip olan ABD'nin Kaliforniya eyaletinde vali, dijital varlıklar ve kriptoyla ilgili regülasyon kanununu imzaladı. Yeni yasa, eyaletin Mali Koruma ve İnovasyon Birimi'ne kuralları belirleme yetkisi veriyor.

3 trilyon dolardan fazla olan GSYİH’siyle dünyanın birçok büyük ülkesini bile geride bırakan Kaliforniya eyaleti de dijital ve kripto para inovasyonuna sessiz kalamadı. Eyalet valisi Gavin Newsom, Dijital Finansal Varlık Kanunu’nu imzaladı.

Yeni kanun, eyalet bünyesinde çalışan Mali Koruma ve İnovasyon Birimi’ne (DFPI) regülasyonlar konusunda tam otorite sağlarken, kripto paralar konusunda iş yapan/yapacak olan şirketlere de lisans verme hakkı tanıyor. Departman belirlediği kanunu çıkarttıktan sonra da 18 aylık bir deneme süreci icra edebilecek.

Vali: Dolandırıcılık azalacak, inovasyon artacak

Konuyla ilgili konuşan vali Newsom, bu yeni yasa sayesinde dolandırıcılığın azalacağını ve dijital alana olan güvenin bu sayede daha fazla artacağını söyledi:

“Tüketicileri ve yatırımcıları zarardan korumak ile sorumlu bir inovasyon ortamını teşvik etmek arasındaki uygun dengeyi bulmamız ve sisteme yerleştirmemiz büyük önem taşıyor. Bu kanun sayesinde dolandırıcılık ciddi şekilde azalacak ancak inovasyon da bir o kadar artacaktır”

Coinbase’e danışmışlardı

Geçen sene DEPI birimi, kripto paralar ve dijital varlıklar konusundaki yasanın düzenlendiği dönemde Coinbase yöneticileriyle bir araya gelmişti. Taraflar yasanın nasıl olması gerektiği konusunda toplantılar yapmışlardı.

Vali Newsom geçen sene de, içinde bazı eksiklikler olduğunu iddia ettiği bir kripto kanun teklifini de reddetmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl