Kanada mahkemesinden kripto lehine karar çıktı: Fonlar dondurulamaz

Kanada'da bir federal mahkeme, 2022'deki Kovid protestolarında, destekçilerin hesaplarının ve kripto para bağışlarnın dondurulması kararının anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Kanada'da buna izin veren bir olağanüstü hal yasası bulunsa da mahkeme, "Böyle bir olağanüstü hal durumu yoktu. Bu kanuna dayanarak hareket edilmesi mantıksız ve anayasaya aykırıydı" dedi.

2022’de Kanada’ya damgra vuran tır ve kamyoncu protestoları için federal mahkemeden çok önemli ve Trudeau hükumetine darbe vuracak bir karar çıktı. Mahkeme, protestoculara destek veren kişilerin banka hesaplarının ve kripto paralarının dondurulma kararını gerektirecek bir olağanüstü hal durumunun olmadığına hükmetti.

Hakim Richard Mosley’nin dün açıkladığı kararda, “Ulusal bir olağanüstü hal durumu yoktu. Bu nedenle, ilgili yasanın kullanılması hem mantıksız hem de anayasaya aykırıydı” dedi.

Hatırlanacağı üzere 2022’nin şubat ayında Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve hükumeti, ülkede ilk kez fonların dondurulması kararını vermiş ve buna sebep olarak olağanüstü hal yasasını işaret etmişti.

Kanada ve ABD arasında malları taşıyan tır ve kamyon sürücüleri, ABD sınırını geçenlerin tüm aşıları olması gerektiği kuralını protesto etmiş ve sınır hattı günlerce kapalı kalmıştı. Protestocular halkın belli bir bölümünden de destek görmüş ve içinde kripto paraların da olduğu maddi yardımlar almışlardı.

Trudeau hükumeti o dönemde, şoförlerin yaptığı protestonun yasa dışı olduğunu iddia etmiş ve olağanüstü hal yasası kapsamında fonları dondurmuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl