Kripto para borsalarına kaldıraç yasağı: Kanada harekete geçti

Kanadalı menkul kıymet düzenleyicileri FTX’in çöküşünün ardından kayıt dışı kripto para platformlarına ilişkin kuralları sıkılaştırmak için harekete geçti. Kanada’nın sermaye piyasalarını düzenleyen kurumu CSA, kripto paraların ve finansal ürünlerin yeni taahhütler olsa bile ‘yüksek riskli’ yatırımlar olmaya devam edeceğini söyledi.

Kanadalı yetkililer, FTX borsasının batışının ardından koordineli bir gözetim idaresi açıkladı. Buna göre, kaydolmak isteyen tüm kripto para alım satım platformlarının, resmi düzenleyici gözetimi altına alınmadan önce yatırımcı korumalarına uyma taahhütlerini imzalamaları gerekecek.

Ayrıca CSA, dün yaptığı açıklamada, kripto para platformlarının kaldıraçlı işlem imkanı sunmasının da yasaklanacağını söyledi. Yetkililer, Kanada dışında bulunan ve Kanadalılar tarafından erişilebilen platformların, Kanada’da faaliyet gösteriyor olarak kabul edileceğini açıkça belirtti.

Tüm seçenekler dikkate alınacak

CSA, “Belirlenecek bir son tarihe kadar ana düzenleyiciye bir ön kayıt taahhüdü verilmezse, platform Kanada’daki faaliyetlerini durdurmazsa, icra eylemi de dahil olmak üzere menkul kıymetler yasasına uygun hale getirmek için geçerli tüm düzenleyici seçenekler dikkate alınacaktır.” dedi.

Kanada’da kripto paralara ilgi artıyor

Öte yandan Kanada’da kripto paralara yönelik iştah giderek artıyor. Yakın zamanda yapılan bir OSC anketi, Kanadalıların yüzde 30’unun önümüzdeki 12 ay içinde kripto ürünlerine yatırım yapmayı planladığını gösterdi.

OSC başkanı Grant Vingoe, kasım ayı başlarında yaptığı bir konuşmada, sistem dışında faaliyet göstermenin bir erdem olarak görülebildiği hızla büyüyen sektörü düzenlemenin zor olduğunu söylemişti. Vingoe, Kanadalıları kullanıcının konumunu gizlemek ve burada izin verilmeyen hizmetlere erişim sağlamak için VPN teknolojisini kullanmaya teşvik eden veya buna izin veren platformları çökertme sözü vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl