Kanada’da yıllık kripto para alımına kısıtlama getirildi

Son dönemde kripto para karşıtı bir tutum sergileyen Kanada'da, yeni regülasyon kuralları yatırımcıları şaşırtıyor. Yeni kurallara göre Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash dışında kalan kripto paraların yıllık alımı sınırlandırıldı. Yatırımcılar kısıtlama uygulanan kripto paralardan yıllık 30 bin dolarlık alabilecekler. Kısıtlamalar kripto paralar dışında bazı bölgeler için de uygulanacak. Bu bölgelerin dışında yaşayanlar, kısıtlamalardan muaf olacak.

Özellikle kış aylarında tedarik zinciri açısından en önemli unsurlardan biri olan tır ve kamyon şoförlerinin başlattığı Kovid protestolarında, kripto para bağışı yapılmasını engellemeye çalışan ve bağışçıların banka hesaplarını dondurmaya gidecek kadar sert önlemler alan Kanada’da yeni kripto regülasyon kuralları geldi.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash liste dışı

Kanada’nın getirdiği son kurallara göre Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’te yıllık sınırlama yok. Yatırımcılar bu kripto paralardan istedikleri miktarda alabilecekler. Ancak bu 4 kripto para dışında kalan token ve kripto paralardan yıllık 30 bin dolardan fazla alınamayacak. Öte yandan kısıtlamalar sadece kripto paralarla da sınırlandırılmadı ve bölgelere göre de ayrıldı.

İçinde Ontario, Yukon, New Brunswick gibi bilinen bölgelerin de olduğu 9 yerleşim biriinde kısıtlama uygulanacak. Ancak Alberta, Quebec, Manitoba ve British Columbia bölgelerinde hiçbir kısıtlama uygulanmayacak.

Öte yandan 30 bin dolarlık kısıtlamada eşiğe gelinip satış yapıldığı takdirde satış yapılan miktar kadar daha kripto para alınabilecek. Örnek olarak 30 bin dolar limitini dolduran bir yatırımcı 2 bin dolarlık satış yaptığında, istediği bir başka kripto paradan da 2 bin dolarlık alım yapabilecek. Alım kısıtlaması sene tamamlandığında sıfırlanacak ve yeni bir 30 bin dolarlık alım için yatırımcılara hak tanınacak.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl