Kanada’dan kripto paralara yönelik yeni kurallar

Kanada'nın mali düzenleyicisi OSFI, riskler ve uluslararası bankacılık normlarını gerekçe göstererek, kripto varlıklara yönelik sermaye ile likidite yaklaşımında değişiklikler önerdi.

Kanada’nın mali düzenleyicisi olan Finansal Kurumlar Müfettişliği Ofisi (OSFI), kripto paralara yönelik sermaye ve likidite yaklaşımında değişiklikler önerdi.

OSFI’den yeni kılavuz ilkeler

Önerilen kılavuz ilkeler, bankalar ve kredi birliklerinin yanı sıra sigortacılar da dahil olmak üzere federal olarak düzenlenen mevduat kabul eden kurumları ilgilendiriyor. Ayrıca kripto varlık risklerinin sermaye ve likidite açısından nasıl ele alınacağını netleştirmeyi amaçlıyor.

Kılavuzlar, kripto varlık risklerini nasıl ele alacak?

OSFI Baş Müfettişi Peter Routledge’a göre, yeni kılavuzlar bankalar ve sigortacılar için kripto varlık risklerinin nasıl ele alınacağı konusunda netlik sağlayacak. İki taslak kılavuzun 20 Eylül 2023’e kadar kamuoyu görüşüne açık olacağı bildirilirken 2025’in başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

OSFI, yeni kılavuzların, Ağustos 2022’de yayımlanan kripto varlık risklerinin düzenleyici muamelesine ilişkin geçici tavsiyenin yerini alacağını söyledi.

Artan borçlanma fiyatları, yüksek borç seviyeleri ve finansal sistem üzerindeki stres, düzenleyicinin haziran ayında Kanada’nın en büyük kurumlarının istikrar tamponu olarak tutması gereken sermaye miktarını 50 baz puan artırarak yüzde 3.5’e çıkarmasına neden oldu. Kripto varlıklara ilişkin önerilen kılavuz ilkeler, düzenleyicinin ülkenin finansal sisteminin istikrarını ve esnekliğini sağlama çabasında bir başka adım olarak görülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl