Kapanacağını duyuran Cover Protocol’de (COVER) %200’lük yükseliş

Geçen sene ciddi bir hack olayı yaşayan, sadece 1 hafta önce ise kapanacağını ve çalışmalarına son vereceğini açıklayan DeFi protokolü Cover'ın token'ında gün içinde %200 yükseliş kaydedildi. Geliştiricilerinin ayrıldığı, projenin sonlandırılacağının açıklandığı bir protokolün kripto parasındaki bu ciddi artış ise şüphe çekti.

Özellikle son 1 senedir hack olaylarıyla sarsılan merkeziyetsiz finans endüstrisinde ilginç ve şaşırtıcı bir durum daha yaşandı. Geçtiğimiz sene kurulan ve bir sigortacılık protokolü olan Cover’ın baş geliştiricisi geçtiğimiz hafta projenin çalışmalarını sonlandırdığını açıklamıştı.

Geçen sene “iyi niyetli hacker” tarafından soyulmuştu

Yatırımcıların protokole Cover token’larını kitlemesiyle çalışan ve diğer yatırım yapılan protokollerin hack’lenmesi durumunda kullanıcılarına buradan ödeme yapan Cover Protocol, geçtiğimiz sene projenin başlangıcından sadece birkaç ay sonra ‘beyaz şapkalı’ bir hacker tarafından saldırıya uğramıştı. Hacker, çaldığı 4350 ETH’lik fonu protokole geri göndermiş ve hatayı düzeltmelerini tavsiye etmişti. Geri verilen fonlar kullanıcılara dağıtılmıştı ancak token fiyatı da %95’lik bir düşüş yaşamıştı.

Bu yılın başlarında da bir başka DeFi protokolü olan Yearn.Finance, Cover ile bağlarını koparmış ve sigorta projesinin karşı karşıya olduğu olumsuz durum daha da kötüye gitmişti.

Gün içinde %200 artış

1 senedir yaşanan tüm bu olumsuz olaylar üzerine proje geliştiricileri protokolden ayrıldıklarını duyurmuşlardı. Baş geliştirici de 5 Eylül tarihinde projenin resmen sonuna gelindiğini belirtmişti. Cover protokolünün token’ı olan Cover, bu açıklamanın ardından da %25’lik düşüş görmüştü.

İşte içinde bir tane bile pozitif gelişmenin olmadığı ve adeta “yaşayan ölü” konumundaki Cover’ın token’ı gün içinde daha sonra 300 dolara düşmeden önce 150 dolar seviyelerinden yüzde 200’lük bir yükselişle 458 dolara kadar tırmandı. Hatta token’ın en düşük fiyatı olan 145 dolarlık seviyeye dün ulaşılmıştı. Yani token adeta dipten yukarı doğru müthiş bir fırlatılma yaşadı. Cover Protocol (COVER) en yüksek seviyesini de 2021’in Şubat ayında 1687 dolara çıkarak görmüştü.

Cover, tanınan borsalardan Binance, Gate.io ve OKEx’te listeleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl