Karadağ Ripple şirketiyle ortaklık kurdu: Resmi anlaşma

Avrupa Birliği'ne üyelik süreci senelerdir devam eden ve para birimi olarak da 2022'den bu yana euro kullanan Karadağ, Ripple şirketi ile birlikte dijital para çıkarmayı planlıyor. Bu hedef çerçevesinde Ripple ile Karadağ Merkez Bankası arasında resmi bir anlaşma da imzalandı.

AB üyelik sürecinde olmasına ve hatta AB’nin de bir dijital para projesi olmasına rağmen Karadağ devleti kendi CBDC’sini çıkarmak için harekete geçti ve Ripple şirketiyle anlaşma sağladı.

Ripple tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, kısa süre içerisinde bir pilot program başlatılacağı ve amacın Karadağ’daki finansal hizmetlere halkın çok daha kolay ulaşabilmesinin sağlanması olduğu belirtildi.

Merkez bankasının özellikle CBDC’lerin son kullanıcısının mahremiyet haklarına uygun bir CBDC istediği belirtiliyor.

Bilindiği üzere Christine Lagarde da geçtiğimiz günlerde AB’nin CBDC çalışmalarını sürdürdüğünü ve bunun dijital ekonomi için olumlu bir adım olduğunu söylemişti. Lagarde ayrıca, “bir yere kadar” para takibinin yapılmayacağını ancak belli bir seviyeden sonra bunu yapmak zorunda olduklarını belirtmişti.

Dünyadaki modern ülkelerin büyük çoğunluğu CBDC çalışmalarına özellikle 2021 ile 2022’de başlarken, bu anlamda açık ara en önde olan ülke ise Çin… Kripto paraları yasaklayan ülkede CBDC tartışmaları da yine mahremiyet sorularından ötürü sert şekilde devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl