Kasım ayında gerçekleşecek en önemli 6 altcoin olayı

Kasım ayında Bitcoin Cash'ten Zcash ve Cosmos'a kadar birçok kripto para projesi için önemli gelişmeler var.

coin (1)

Altcoin’lerin Bitcoin karşısında değer kaybettiği bir Ekim ayı geride kaldı. Ekim ayı boyunca Bitcoin’in piyasa payı yüzde 58’den yüzde 64’e dayandı. Birçok altcoin, hem Bitcoin’e hem de dolara karşı önemli ölçüde düştü.

Kasım ayı bir dizi yeni kripto para projesinin faaliyete geçeceği ve bazılarının da önemli güncellemelerden geçeceği bir ay olacak.

Göze çarpanlar şu şekilde:

STRAT, STRAX oluyor (12 Kasım)

Uzun yıllardır varlığını sürdüren Stratis, STRAX adıyla oluşturulan yeni bir blok zincirine geçiş yapıyor ve STRAT token’ları da STRAX ile değiştiriliyor. Bunun için swap işlemleri 15 Ekim’de başlatılmıştı ve 12 Kasım’da ise sonlandırılacak. STRAT token’ı sahiplerinin bu tarihe kadar bunları STRAX ile değiştirmeleri gerekiyor. Yeni blok zinciri, 12 Kasım’da faaliyete geçecek.

Bitcoin Cash (BCH) hard fork’a gidiyor (15 Kasım)

Büyük kripto paralardan Bitcoin Cash’te yol ayrımı var. Bitcoin ABC geliştiricisi Amaury Sechet ve ekibi, birçok diğer değişikliğin yanı sıra protokol geliştirmelerinin finansmanı için çıkarılan BCH’nin yüzde 8’inin Bitcoin ABC’ye verilmesini gerektiren yeni bir kural getirmeyi planlıyor. Madencilik havuzu Bitcoin.com ve Bitcoin Cash Node’un (BCHN) yönetim kurulu başkanı Roger Ver ise bu değişikliğe karşı çıkıyor.

Hard fork ile birlikte BCH ABC ve BCHN olarak iki yeni varlık ortaya çıkacak. Bunlar BCH sahiplerine dağıtılacak. Binance, OKEx ve Huobi gibi kripto para borsaları, hard fork’u destekleyecek.

Zcash’te (ZEC) halving gerçekleşiyor (17 Kasım)

2016 yılında piyasaya sürülen Zcash’te güncel hesaplamalara göre 15 gün 21 saat sonra ilk halving’ini yaşayacak. Kripto parada blok ödülleri, 1,040,400 numaralı blokta 6.25’ten 3.125’e düşürülecek. Mevcut ağ verileri, yarılanmanın 18 Kasım 2020’de gerçekleşeceğini gösteriyor. Bu tarih ilerleyen günlerde ağdaki madencilik faaliyetlerine göre değişebilir.

Flow (FLOW) faaliyete geçiyor (Kasım)

Yakın zaman önce CoinList üzerinde token satışını gerçekleştiren Flow’un bir aksilik olmazsa bu ay içinde ana ağa geçiş yapması bekleniyor. Projenin arkasında Andreessen Horowitz, Digital Currency Group başta olmak üzere çok önemli destekçiler var.

The Graph (GRT) faaliyete geçiyor (Kasım)

2020 yılında en çok beklenen kripto para projelerinden biri de The Graph’tı (GRT). The Graph, Flow’da olduğu gibi çok önemli destekçilere sahip. Bunlar arasında Coinbase Ventures’tan Digital Currency’ye kadar 16 girişim sermayesi şirketi yer alıyor. Projenin bu ay ana ağa geçiş yapması hedefleniyor.

Cosmos’ta (ATOM) IBC protokolü devreye giriyor (Kasım)

Cosmos’ta IBC (Inter-Blockchain Communication) protokolü biri aksilik olmazsa bu ay etkinleştirilecek. Cosmos, birbirlerinden bağımsız olarak çalışan blok zinciri ağlarını birbirine bağlayan merkeziyetsiz bir ağ olarak ifade edilebilir. IBC ise Cosmos’ta zincirlerin birbirleri arasında iletişim kurabilmesini sağlayacak olan bağlantı katmanı. Dolayısıyla IBC, Cosmos’un temelini oluşturuyor ve bu protokolün yakında devreye girmesi hedefleniyor. Cosmos (ATOM) için büyük bir kilometre taşı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl