Ripple mahkemeyi ikna edemedi, SEC’ye ilişkin talebe ret geldi

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada süreç açısından çok önemli bir karar verildi. Mahkeme başkanı hakim Sarah Netburn, Ripple'ın, SEC çalışanlarının kişisel kripto para işlem detaylarının ortaya çıkarılma talebini reddetti. Hakim Netburn, davanın gidişatı açısından bu bilgilerin önemi konusunda Ripple'ın kendisini ikna edemediğini belirtti.

Ripple ve SEC arasında Aralık ayından beri süren davada SEC açısından kritik öneme sahip bir karar verildi. Dava hakimi Sarah Netburn, Ripple’ın talebine onay vermedi ve SEC çalışanlarının yıllar içindeki kripto para işlemlerini (Bitcoin, Ethereum ve XRP) ortaya çıkarabilecek olan dosyaların mahkemeye sunulmasına “Hayır” dedi.

Mahkeme daha önce ise SEC’ye, kripto paralarla bağlantılı (genel) işlem politikası hakkında gerekli dosyaları sağlamasını emretmişti ancak SEC, Ripple’ın soruşturulmaya başladığı dönemde böyle bir politikası olmadığını açıklamıştı. Ripple tarafı da, Ağustos ayında SEC avukatlarıyla yaptığı görüşmede avukatların kendilerine, Ripple’a karşı 2019’da başlayan soruşturmadan sonra SEC çalışanlarına XRP işlemi yapmanın yasaklandığını söylediklerini belirtmişlerdi. Yani Ripple tarafı, 2019 yılından önce SEC çalışanlarının XRP işlemleri yapabildiğini öne sürmüştü. Ripple avukatları daha önce mahkeme kararı verilmiş olmasına rağmen SEC’nin hala kendilerine dosya sunmadığını da dile getiriyor.

Hakim Netburn: Adil bildirim açısından kanıt olabilir ama…

Hakim Netburn ise Ripple’ın talebine ret cevabı vermesinin nedeni olarak resmi belgede şu açıklamayı yaptı:

“SEC çalışanlarının bireysel olarak XRP işlemleri yaptığının ortaya çıkması, en azından kurum içinde de XRP konusunda bir netlik olmadığını gösterecektir. Ancak savunma tarafı bu tür bireysel alım satım kararlarının, bu davadaki sorunlarla ilgili olduğunu göstermekte başarılı olamadılar. SEC’nin bu anlamda bir politikasının olması ya da olmaması, adil bildirim konusunda uygun kanıtlar sunabilir ancak Etik Konsey’in işlem kararı bu dava için sadece karmaşa yaratacaktır”

Netburn’e göre ayrıca bu tür işlemler, çalışan mahremiyetine dahil ve Ripple, bu gizlilik odaklı bilgilerin ortaya çıkarılmasının davanın gidişatında önemli bir fark yaratacağına kendisini ikna edemedi.

Kişisel işlem bilgilerinin verilmesi reddedilse de, hakim Netburn SEC’den 2019’dan sonra çalışanlarının XRP işlemleri yapmasını engelleyen dosyaların mahkemeye sağlanmasını istedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl