Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kazakistan, kendi dijital para birimini başlatıyor

Rusya’nın “CryptoRuble” adında resmi bir dijital para birimi başlatacağını duyurmasının ardından Kazakistan da onu izliyor. Astana Uluslararası Finans Merkezi tarafından yapılan açıklamada, resmi bir dijital para birimi başlatmak üzere Exante adlı Malta firması ile işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi. Astana Uluslararası Finans Merkezi Başkanı Kairat Kelimbetov, “Blockchain ve dijital para birimleri, bugünün ekonomik gerçekliğinin anaakımına giriyor. Astana’nın önde gelen mali düzenleyicileri zaten daha önce çalışmalara başlamış ve Kazakistan’ın fintech ekosisteminin temelini atıyorlardı. Merkezimizin Blockchain operasyonları için uluslararası bir merkez olabileceğine inanmakla...

Rusya’nın “CryptoRuble” adında resmi bir dijital para birimi başlatacağını duyurmasının ardından Kazakistan da onu izliyor. Astana Uluslararası Finans Merkezi tarafından yapılan açıklamada, resmi bir dijital para birimi başlatmak üzere Exante adlı Malta firması ile işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

Astana Uluslararası Finans Merkezi Başkanı Kairat Kelimbetov, “Blockchain ve dijital para birimleri, bugünün ekonomik gerçekliğinin anaakımına giriyor. Astana’nın önde gelen mali düzenleyicileri zaten daha önce çalışmalara başlamış ve Kazakistan’ın fintech ekosisteminin temelini atıyorlardı. Merkezimizin Blockchain operasyonları için uluslararası bir merkez olabileceğine inanmakla birlikte dijital varlık piyasasının geliştirilmesinin yakın gelecekte ana önceliğimiz olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Yeni trend: Resmi dijital para birimleri

Dünyada son zamanlarda ülkelerin kendi dijital para birimlerini yaratma trendi gelişmeye başladı. Önce Estonya, “Estcoin” adında bir proje duyurmuş ancak AB’ye üye ülkelerin kendi para birimlerini sunamayacağı gerçeği nedeniyle rafa kalkmıştı.

Japonya geçen ay J-Coin adı verilen kendi dijital para birimini başlatma sinyali vermişti.

Son olarak Rusya, CryptoRuble’yi açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl