Kazakistan meclisi ağır şartlar içeren kripto kanununu onayladı

Kripto para madenciliği konusunda en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Kazakistan, ağır şartlar içeren yasayı onayladı. Buna göre madenciler iki türlü lisans almak zorunda kalmalarının yanı sıra elektrik satın alımı için de şartlar değişti. Şirketler ve bireyler için de kripto üzerinden vergilendirmeler başlıyor.

2021 yılında Çin’in madencilik yasaklarının ardından kripto para madencilerine kapılarını açan hatta kısa süre önce Binance ile çeşitli ortaklıklarda kuran Kazakistan’da sert kurallar içeren kripto kanunu meclisten geçti.

Açık artırma usulü elektrik alımı

Ülkede madencilik konusunda hizmet veren Xive şirketinin kurucularından olan Didar Bekbauov’un verdiği bilgilere göre, madencilik yapacak olan şirketler sadece fazladan elektrik kalması durumunda kamu şebekesinden elektrik satın alımı yapabilecek. Bu alımlar ayrıca, KOREM adlı borsa üzerinden açık artırma usulü yapılacak. Yani fazla fiyat veren alım yapabilecek.

İşlemlerden vergi alınacak

Öte yandan kanunda vergi konusunda da önemli ve sert maddeler bulunuyor. Kripto para işlemi yapan bireyler KDV ödemek zorunda kalırken borsalar ise standart şekilde kurumlar vergisi ödeyecek. Tek başına madencilik yapanlar ile madencilik havuzları da kurumlar vergisine tâbi olacak.

Öte yandan madencilik hizmeti verenler ile bu hizmetlerden yararlanan kişiler lisans almak zorunda kalacaklar. Lisansları olmayanlar madencilik yapamayacaklar.

Bununla birlikte, kripto para işlemleri konusunda reklamların da ilerleyen dönemde yasaklanması konusunun düşünüldüğü belirtiliyor. Ancak şu anki yasanın içinde buna yönelik bir madde bulunmuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl