Kazakistan Merkez Bankası CBDC için BNB Chain’i deneyecek

Ay başında Binance ile regülasyonların düzenlenmesi konusunda bir anlaşma imzalayan Kazakistan hükumeti şimdi de kendi dijital parası için BNB Chain'i deneme kararı aldı. Açıklama Binance sözcüsünden geldi.

Kısa zaman önce Kazakistan regülatöründen gerekli faaliyet lisansını alan ve ülke hükumetiyle de bir regülasyon ortaklığı kuran Binance’ten önemli bir adım daha geldi. Borsanın blok zinciri ağı olan BNB Chain, Kazakistan CBDC’sinin denemelerinde kullanılacak.

ABD medyasından The Block’un verdiği bilgiye göre; Binance CEO’su Changpeng Zhao ile Kazakistan Merkez Bankası (NBK) arasındaki görüşmeler bir süredir devam ediyordu. Binance şirketinin sözcülerinden birinin Block’a verdiği bilgiye göre taraflar, dijital paranın BNB Chain’e uyumunu denemek için anlaşmaya vardılar.

Kazakistan, CBDC çalışmalarına ilk olarak geçen sene başlamıştı. Merkez bankası Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada “Dijital para uygulanması, çevrimdışı ödemeler de dahil olmak üzere finansal katılımı artıracaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Binance CEO’su CZ de, dün akşam attığı tweet’lerle Kazakistan’ın CBDC denemelerini ve BNB Chain önerisini duyurmuştu. Zhao, “Eğer farkında değilseniz, kısa süre önce kontrollü bir ortamda ve gerçek tüketiciler ile satıcılarla birlikte CBDC pilot uygulaması başlattı” demişti.

Binance, Ağustos ayında Astana Finansal Kontrol Kurumu’ndan, kripto para saklama ve diğer hizmetleri verme yetkisi almıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl