Bitcoin madenciliğinde yükselen ülke Kazakistan’da bankalara kripto para izni geliyor

Son dönemde özellikle kripto para madenciliğinde büyük talep alan ve sektörün geliştiği ülkelerden biri olan Kazakistan'da kripto para yatırımı yapmak için bir banka hesabı açmak, kısa süre içinde serbest olacak. Kazak vatandaşları artık başta Bitcoin olmak üzere kripto para işlemlerini rahatlıkla yapabilecekler.

Kazakistan Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği yaptığı açıklama ile, Astana Uluslararası Finans Merkezi’ne (AIFC) kayıtlı olan kripto para borsalarının yerel bankalar ile birlikte çalışmaya başlayabileceğini duyurdu. Dolayısıyla banka müşterileri artık resmen kripto para işlemleri yapabilecekler.

Program 1 sene sürecek

Projenin hayata geçmesinden önce ise, AIFC ilk olarak ikinci kademe bankalarla bir deneme süreci başlatacak. Bir kişinin herhangi bir kripto para borsasında işlem yapabilmesi için, AIFC’ye kayırlı bir bankanın resmi müşterisi olması gerekiyor. Borsaya bu banka hesapları üzerinden para gönderilecek. Kazak hükumetinin projenin risklerini görmek istediği ve pilot programın da yaklaşık bir sene sürmesinin beklendiği belirtildi.

Kazakistan’ın madencilikteki yükselişi yasağı kaldırabilir

Şu anda Kazakistan’da kripto paralar yasak olsa da, uzmanlar kısa vadede bu yasağın kalkacağından emin olduklarını söylüyorlar. Uzmanlara göre Çin’in küresel hash oranındaki düşüşü ve Kazakistan’ın madencilik alanındaki yükselişi, yasağın kalkmasını sağlayacak en büyük sebep… Orta Asya ülkesi şu anda dünyadaki en büyük 3. Bitcoin üreticisi ülke konumunda… Küresel madenciliği yüzde 6 ilâ 8’lik kısmı Kazakistan’da yapılıyor.

“Kazakistan hala görmezden geliyor”

Kazakistan Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği’nin hükumetle ilişkiler koordinatörü olan Sergey Putra konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Kripto endüstrisinin milyarlarca dolarlık hacmi var. Bunun yüzde 1’lik kısmı, hatta yüzde 1’in bile bir bölümü Kazakistan’a gelse, bu ülke için büyük bir yatırım olacaktır. İş, maaş ve vergi sağlayacaktır. Bu gerçekten çok büyük bir endüstri ve Kazakistan şu anda bile bunu hala görmezden geliyor…”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl