Kazakistan’da elektrik kesintilerinin faturası madencilere kesildi

Çin yasaklarının ardından kripto para madencilerinin en çok göç ettiği ülkelerden biri olan Kazakistan'da, hükumete, artan elektrik kesintilerinin ardından en çok tüketim yapan iş kollarına kısıtlama getirilmesi önerisi yapıldı. Teklifin kapsadığı kripto para madencilik şirketleri de bu duruma tepki gösterirken, özellikle kaçak madencilik operasyonlarının engellenmesi istendi.

Son dönemde kripto para madencilik şirketlerinin hem soğuk iklim hem de ucuz elektrik maliyetleri sebebiyle en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Kazakistan’da elektrik tüketiminin ciddi şekilde artması kesintilere sebep olurken ilgili bakanlık da bir önlem paketi açıkladı.

Teklif enerji bakanından

Elektrik üretiminin yüzde 90’ının fosil yakıt ürünleriyle sağlandığı Kazakistan’da, içinde kripto para madencilik faaliyeti yapan şirketlerin de olduğu bazı iş kollarına kısıtlama getirilmesi teklifi sunuldu. Kazak medyasında yer alan haberlere göre; enerji bakanı Magzum Mirzagaliyev, hükumete özellikle madencilik sektörüne verilen elektriğin kısıtlanması önerisinde bulundu.

Elektrik tüketiminde %7’lik artış

Mirzagaliyev’in tüm madencilik sektörüne toplamda 100 megawatt, madencilik çiftilği başına da 1 MW’lik elektrik verilmesi teklifini yaptığı belirtildi. Enerji bakanı 30 Eylül’deki konuşmasında da her yıl yaklaşık %2 artan elektrik tüketiminin bu yıl %7’ye çıktığını ve bu rakamı çok yüksek bulduğunu söylemişti.

Madencilik şirketlerinden tepki

Kazakistan’daki madencilik şirketleri ise bakanın önerisine tepki gösterdi ve yaşanılan elektrik kesintilerinden kendilerinin değil, kaçak şekilde madencilik faaliyetlerinde bulunan çiftliklerin sorumlu tutulması gerektiğini belirttiler.

Ülkede 15 Ekim’de ulusal şebeke operatörü olan KEGOC, kömür ile çalışan 3 tesisi kapattığını açıklamıştı.

Kazakistan’da yaklaşık 250 bin civarında madencilik cihazının çalıştığı tahmin ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl