KCAER – Ziraat Yatırım’dan Kocaer Çelik notları

kocaer hisse

Ziraat Yatırım araştırma bölümü, Kocaer Çelik ile şirketin işleyişine ve gelecek planlarına dair bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantının notları yatırımcılarla paylaşıldı.

Toplantı sonrasında paylaşılan raporda öne çıkarılan konular şirketin yenilenebilir enerji yatırımları ve katma değerli yeni ürün yatırımları oldu.

Kocaer Çelik; enerji nakil hattı, güneş enerjisi altyapısı, ulaşım, madencilik, tünel, gemi inşa, tarım, makine imalatı ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren müşteriler için üretim yapıyor.

Kocaer Çelik’in enerji yatırımları

Son dönemlerde pek çok şirketin tükettiği elektriği üretme stratejisine gittiği görülüyor. Kocaer Çelik de bu furyaya dahil olan şirketlerden biri oldu.

Aliağa’daki 3 fabrikada ve galvaniz – servis merkezindeki çatı üzeri GES yatırımlarının tamamlanması ile halihazırda tüketilen elektriğin yaklaşık %33’ünü şirket kendisi karşılamış olacak.

Öte yandan şirket yenilenebilir enerji alanındaki araştırmalarını ve fizibilite çalışmalarını da sürdürüyor. Başta jeotermal enerji olmak üzere yenilenebilir enerji alanında faaliyet göstermek amacıyla 300 milyon TL sermaye ile Kocaer Enerji isimli şirket kuruldu.

Çelik üretiminde katma değerli ürünler

Kocaer Çelik, dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan özel çelik profil ürünlerine odaklanmış durumda. Bu kapsamda Aliağa – A1 ve Aliağa – A2 fabrika revizyon yatırımları devam ediyor. 2026 yılı için %75 oranında katma değerli ürün satışı hedefleniyor.

Aliağa – A2 fabrikasındaki geliştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra şirket, katma değerli ürünleriyle küresel rekabet gücünü arttırmayı da hedefliyor.

Kocaer çelik hisse performansı

Şirket 17,6 FK (sektör ortalaması 74,8) ve 15,6 FD/FAVÖK (sektör ortalaması 19,7x) ve 5,86 PD/DD (sektör ortalaması 1,84x) oranlarıyla işlem görüyor.

Şirketin hisseleri yılbaşından beri %50 getiri sağladı ve Bist 100’e göre %3 pozitif ayrıştı. Eylül ayında 34,80 TL ile kapanış zirvesini gören KCAER hissesi son günlerde geri çekilmeler yaşadı. Hisse bugün 31,90 TL’den işlem görüyor.

Ziraat Yatırım, Kocaer Çelik’e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından paylaştığı notta herhangi bir hedef fiyat paylaşmadı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl