Kim Kardashian ve Floyd Mayweather’a kripto para davası

Amerikan magazin dünyasının en çok konuşulan isimlerinden Kim Kardashian ile boks efsanelerinden Floyd Mayweather'a bir kripto para tanıtımı üzerinden yatırımcıları kandırma iddiasıyla dava açıldı. İkili, EthereumMax (EMAX) adlı token'ın fiyatını, kalabalık hayran ve takipçi kitlesini kullanarak artırmak ve kendileri için kâr sağlamak ile suçlanıyor.

İki dünyaca ünlü Amerikalı, Kim Kardashian ve Floyd Mayweather’ın başı kripto paralarla derde girdi. İkiliye EthereumMax (EMAX) adlı token’ın, kâr etmek amacıyla kalabalıkları kullanarak promosyonunu yapmakla suçlanıyor. 7 Ocak tarihinde bir federal mahkeme tarafından açılan dava dosyasında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Birkaç ünlü kişiyle, işbirliği yapan şirketin yöneticileri sosyal medya reklamları ve diğer tanıtım faaliyetleri aracılığıyla EthereumMax hakkında yanlış veya yanıltıcı açıklamalarda bulundular”

250 milyon takipçisine: Arkadaşlarımın söylediğine göre…

Mahkeme dosyasında Kardashian’ın Instagram üzerinden EthereumMax’i Haziran ayında paylaştığı ve o dönem Kardashian’ın 250 milyon takipçisi olduğu belirtildi. Şu anki rakam ise 278 milyon…

Kardashian o paylaşımında “Beyler kriptoda mısınız?” demiş ve daha sonra bunun bir finansal tavsiye olmadığını belirtip, “Bana arkadaşlarımın söylediğine göre…” ibaresiyle başlayan bir cümle kurmuştu. Kardashian ayrıca “#AD” yani reklam etiketini de kullanarak bunun para karşılığı yapılan bir paylaşım olduğunu da göstermişti.

Mayweather ise yine son olarak Haziran ayında çıktığı bir programda, boks şortunda EthereumMax yazısını kullanmıştı.

İddiaları reddettiler

Öte yandan ikilinin dışında EthereumMax şirketi de davaya dahil edildi. Ancak şirket iddiaları kabul etmediğini belirten bir açıklama da yaptı:

“Suçlamalarla ilgili anlatılan birçok aldatıcı hikaye mevcut ve bunların çoğu EthereumMax ile ilgili yalan yanlış bilgilerle dolu. Biz iddiaları reddediyor ve gerçeklerin ortaya çıkmasını da fört gözle bekliyoruz”

Açılan davayla ilgili ise Mayweather ve Kardashian’dan bir açıklama gelmedi.

Mayweather, 2017 yılında yaptığı ICO tanıtımları nedeniyle de, SEC tarafından cezaya çarptırılmıştı. Orta sıklet boks efsanesi Stox ve Centra isimli ICO’ların reklamlarını yapması nedeniyle ceza almıştı.

Ünlü sporcu, Haziran ayında Miami’de yapılan Bitcoin konferansına da katılmış ve burada yaptığı konuşmada “Birgün Bitcoin kadar büyük bir kripto paranın geleceğine inanıyorum” demişti. İzleyicilerden tepki alan hatta yuhalanan Mayweather daha sonra, “Ben bugüne kadar Bitcoin olmadan 1 milyar dolar kazandım” gibi ilginç bir yorum yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl