Kim Kardashian’a “kripto varlık menkul kıymet reklamı” cezası: 1.2 milyon $ ödeyecek

1.5 milyar dolardan fazla serveti olduğu belirtilen ABD'li ünlü kişi Kim Kardashian'a SEC'den "kripto varlık menkul kıymet reklamı" cezası geldi. İddialar sonunda mahkeme yolunu seçmeyen ve SEC ile anlaşmaya giden Kardashian, 1 milyon 260 bin dolarlık ceza ödeyecek. SEC, resmi açıklamasında Kardashian'ın Instagram hesabından yaptığı bir paylaşım için 250 bin dolar aldığını belirtti.

ABD’nin ve dünyanın en ünlü simalarından biri olan ve daha çok moda ile kozmetik konularındaki yatırımlarıyla bilinen Kim Kardashian, EthereumMax reklamlarından ötürü suçlandı ve sonunda para cezası aldı.

Kim Kardashian’la birlikte ünlü şampiyon boksör Floyd Mayweather da EthereumMax (EMAX) adlı token’ın reklamını yapmak ve buradan elde ettikleri geliri beyan etmemekle suçlanıyordu.

Bir paylaşım için 250 bin dolar

Sosyam mecralarda toplamda yüz milyonlarca kişiye hitap eden Kardashian’la ilgili kararında ABD enkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu ifadeleri kullandı:

“SEC, Kim Kardashian’a bugün itibariyle, EthereumMax adlı kripto varlık menkul kıymetinin reklamını yapması ve buradan elde ettiği geliri beyan etmemesi sebebiyle belirli suçlamalarda bulunmuştur. Kardashian, suçlamalar sonucunda kurumla anlaşmaya varma yoluna gitmiş ve komisyonun devam eden soruşturmasıyla alakalı olarak faiziyle birlikte 1.26 milyon dolar ödemeyi kabul etmiştir. SEC, Kardashian’ın, Instagram hesabında EthereumMax için yapılan kripto varlık menkul kıymet reklamı hakkında bir paylaşım yapması için kendisine 250 bin dolar ödendiğini beyan etmediğini tespit etmiştir”

Gensler’dan diğer ünlülere de uyarı

SEC başkanı Gary Gensler da konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve “Sayın Kardashian’ın davası diğer ünlüler ve influencer’ların da bu tür tekliflerde aldıkları rakamları açıklamaları ve beyan etmeleri gerektiğini tekrardan hatırlatmamıza fırsat vermiştir. Bu kişiler ayrıca bilmelidirler ki, reklamını yaptıkları yatırımlar herkes için uygun olmayabilir” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl