İtalyan bir kadın, eski sevgilisini öldürtmek için Bitcoin’le kiralık katil tuttu

Reuters’ın haberine göre, Danimarka’da eski sevgilisinin öldürülmesi için Bitcoin‘le kiralık katil tutan bir İtalyan kadın altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kadının, kiralık katile ödemeyi geçtiğimiz aylarda Bitcoin yaklaşık 4000$ seviyesindeyken yaptığı ve toplamda 4.1 Bitcoin ödediği ortaya çıktı. Tetikçisinin dijital cüzdanındaki Bitcoin transferi mahkemeye delil olarak sunuldu. Ancak cinayet gerçekleşmedi. Dijital para birimleri sözde anonimliğinden dolayı suçlular için popüler bir tercih halini aldı. AlphaBay ve SilkRoad gibi internet siteleri tam da bu nedenle Bitcoin’i işlemler için kullandı. Bitcoin muhalifleri, Bitcoin’i...

Reuters’ın haberine göre, Danimarka’da eski sevgilisinin öldürülmesi için Bitcoin‘le kiralık katil tutan bir İtalyan kadın altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kadının, kiralık katile ödemeyi geçtiğimiz aylarda Bitcoin yaklaşık 4000$ seviyesindeyken yaptığı ve toplamda 4.1 Bitcoin ödediği ortaya çıktı. Tetikçisinin dijital cüzdanındaki Bitcoin transferi mahkemeye delil olarak sunuldu. Ancak cinayet gerçekleşmedi.

Dijital para birimleri sözde anonimliğinden dolayı suçlular için popüler bir tercih halini aldı. AlphaBay ve SilkRoad gibi internet siteleri tam da bu nedenle Bitcoin’i işlemler için kullandı. Bitcoin muhalifleri, Bitcoin’i özellikle kara para aklama ve cezai yargılamadan kaçmak için kullanılma ihtimalini eleştirdi.

Buna karşın dijital para savunucuları ise kara para aklama, terör finansmanı ve diğer mali suçların ezici çoğunluğunun itibari para birimleriyle gerçekleştirildiğini kolayca ortaya koyuyor. Avrupa Dijital Para Birimi ve Blockchain Teknolojisi (EDACAB) kurucusu olan Sian Jones, Avrupa Parlamentosu’nda şöyle konuşmuştu:

“Kripto para birimlerinin anonim olduğu algısı büyük ölçüde efsanedir. Kripto para birimlerinin para aklama için kullanıldığı sonuncu kabaca aşırı abartılı ve kayıtsızdır. Sanal para birimlerinde geçmişteki işlemler izlenebilir ve bu nedenle kara para aklama için uygun değildir.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl