klay coin nedir

Klaytn ve KLAY Coin nedir?

Klaytn, Güney Kore’nin önde gelen IT şirketi Kakao tarafından geliştirilen, yarının zincir üstü dünyasını desteklemek için tasarlanmış global bir Katman 1 (Layer 1) halka açık blockchain’dir. Diğer önde gelen blockchain’ler arasında en düşük işlem gecikme süresine, kurumsal düzeyde güvenilirliğe ve geliştirici dostu bir ortama sahip olan Klaytn, kullanıcılar ve geliştiriciler için benzersiz bir deneyim sunar.

Haziran 2019’da piyasaya sürüldüğünden beri, DeFi’dan gerçek dünya varlıklarına, eğlence ve oyunlara ve hatta Kore Bankası’nın CBDC pilot projesine kadar geniş bir kullanım alanı yelpazesiyle blockchain kitlesel benimsemesini hızlandırmaktadır.

Bugün, Güney Kore’de geliştirilen tek küresel rekabetçi Web 3.0 ekosistemi olarak, 300’den fazla merkeziyetsiz uygulamadan 1 milyar işlem üretmiştir.

KLAY Coin Nedir?

KLAY, Klaytn protokolünü destekleyen ve güçlendiren, Klayt platformunun yerel kripto para birimidir. Klaytn, başlangıçta 10 milyar KLAY ile piyasaya sürüldü ve şu anda 2,6 milyar KLAY dolaşımda bulunmaktadır. Her yeni blokla birlikte 9,6 KLAY basılacak ve yeni basılan KLAY ile blokta kullanılan işlem ücretlerinin toplamı aşağıdaki üç cüzdana önceden belirlenen oranlara göre dağıtılacaktır:

  • Klaytn Governance Council Ödülü: %34
  • Klaytn Growth Fund (KGF): %54
  • Klaytn Improvement Reserve (KIR): %12

Klaytn Nedir?

Klaytn, Klaytn Vakfı tarafından oluşturulan, GroundX’in blockchain yan kuruluşu tarafından geliştirilen ve Haziran 2019’da piyasaya sürülen bir blockchain’dir. İki yıl boyunca Kore’de başarı elde ettikten sonra, Klaytn’in küresel genişlemesini başlatmak için Klaytn Vakfı kuruldu.

Klaytn Vakfı, Klaytn ağı ve ekosistemini hızlandırmak için oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Vakıf, Klaytn Growth Fund’ı yönetir ve internet devi Kakao Corp’un yan kuruluşu olan Krust ile birlikte çalışır. Krust, Klaytn üzerinde inşa edilen projelere yatırım yapar.

Klaytn Projesi Nedir?

Klaytn, özellikle işletmeler ve kurumsal düzeyde kullanım durumları için tercih edilen bir blockchain’dir. Japonya’nın GMO Internet Group, Endonezya’nın Salim Group ve mobil oyun devleri Netmarble ve WeMade gibi sektör devleriyle ortaklık kurmuştur.

Klaytn, ayrıca Kore Bankası’nın CBDC projesinin resmi blockchain ortağıdır ve Klaytn’dan türetilmiş özel, modifiye edilmiş bir versiyon üzerinde çalışır.

KLAY Coin’in Sahibi ve Kurucuları Kimlerdir?

Klaytn blockchain’i, GroundX’in blockchain yan kuruluşu tarafından geliştirilmiştir ve Klaytn Vakfı tarafından yönetilmektedir. GroundX ve Klaytn Vakfı, Kakao’nun kurucusu ve CEO’su Kim Beom-su tarafından kurulmuştur.

KLAY Coin’in En Yüksek ve En Düşük Değeri Nedir?

KLAY Coin’in tüm zamanların en yüksek değeri, 2 Nisan 2021’de kaydedilmiş ve bu değer 4.38 Amerikan Doları olarak belirlenmiştir. KLAY Coin’in tüm zamanların en düşük değeri ise, 6 Mayıs 2020’de kaydedilmiş ve bu değer 0.05733 Amerikan Doları olarak belirlenmiştir.

KLAY Coin’in Toplam Arzı Ne Kadardır?

KLAY Coin’in dolaşımdaki toplam arzı 3,271,398,861 adet, toplam arzı ise 5,852,892,541 adettir. KLAY Coin’in maksimum arzı sınırsızdır, bu da gelecekteki arzın piyasa koşullarına ve Klaytn ekosisteminin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebileceğini gösterir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl