Koç Metalurji (KOCMT) halka arz ne zaman? KOCMT kaç lot verir?

koc metalurji halka arz

Sermaye Piyasası Kurulu, sıvı çelik ve demir üreticisi Koç Metalurji’nin halka arzıonayladı. Osmaniye ve Payas’taki tesisleriyle faaliyetlerini sürdüren Koç Metalurji halka arzının ne zaman yapılacağı ise merak konusu. Bu yazımızda Koç Metalurji halka arz ne zaman ve Koç Metalurji kaç lot verir gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

Koç Metalurji (KOCMT) halka arz ne zaman?

Koç Metalurji (KOCMT) Mayıs ayının ikinci haftasında talep toplayacak. KOCMT halka arzı 9-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Konsorsiyum liderinin A1 Capital olduğu halka arzda T1 – T2 bakiye kullanımı mümkün olmayacak.

Koç Metalurji halka arz fiyatı ne kadar?

KOCMT halka arzı pay başına 20,50 TL fiyat ile gerçekleşecektir.

İlginizi çekebilir! | Beşiktaş, BJKAS neden düşüyor?

Koç Metalurji (KOCMT) ne iş yapar?

Şirketin fiili faaliyet konusu metal kütük, nervürlü betonarmen demiri ve inşaat demiri üretimidir. Merkez adresi Hatay Payas olan şirket aynı zamanda Osmaniye’de de üretim tesisi bulunmaktadır.

1993 yılında sektördeki faaliyetlerine başlayan Koç Metalurji 30 yılı aşkın bir deneyimle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Koç Metalurji Koç Ailesinin mi?

Türkiye’nin en büyük holdingi olan Koç Holding ile Koç Metalurji’nin herhangi bir bağlantısı söz konusu değildir. İsim benzerliğinden kaynaklı bir ilişkilendirme söz konusu olsa da Koç Metalurji’nin Tüpraş, Ford Otosan gibi şirketlere sahip olan Koç Ailesi ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Koç Metalurji (KOCMT) kaç lot verir?

Borsa İstanbul’un yeni şirketlerinden Koç Metalurji’nin halka arzında toplam 125 milyon lot yatırımcılara dağıtılacak. Son halka arzlardan Rönesans Gayrimenkul halka arzı için yaklaşık 2,5 milyon kişi talepte bulunmuştu.

Eğer Koç Metalurji halka arzına da 2,5 milyon kişi başvurursa bu kişi başına 35 lot (717 TL) düşeceği anlamına geliyor. Bu nedenle daha garanti olması için 40-45 lot talep etmek muhtemelen yeterli olacaktır.

Katılımcı SayısıLot SayısıFiyat
2,1 milyon42 lot861 TL
2,5 milyon35 lot717 TL
2,9 milyon31 lot635 TL
3,3 milyon27 lot553 TL
3,7 milyon24 lot492 TL
4,1 milyon22 lot451 TL

KOCMT halka arz dağıtım şekli nasıl?

KOCMT halka arzında eğer onaylı izahnamede bir değişiklik olmazsa bireysele eşit dağıtım yöntemi uygulanacak. Toplam halka arz büyüklüğünün 2,5 milyar TL’nin üzerinde olması bekleniyor.

Koç Metalurji halka arz geliriyle ne yapacak?

Şirket taslak izahnamesinde halka arz gelirini hangi kalemlerde kullanacağını duyurdu. Buna göre;

  • %35 yenilenebilir enerji yatırımları
  • %35 hammadde yatırımları
  • %20 hammade tedarik ve işletme sermayesi
  • %10 mevcut üretim tesisinin modernizasyonu
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl