Kodak hisseleri, altcoin sezonuna parmak ısırttı: İki günde %3000

Kamera şirketi Kodak'ın hisseleri, Amerikan hükümetiyle varılan anlaşmanın açığa çıkmasının etkisiyle iki günde tam 30 kat değer kazandı.

kodak

Bir dönem dünya çapında fotoğraf sektörünü domine eden bir şirket olan Kodak’ın hisseleri, son günlerde çarpıcı bir yükseliş yaşadı.

Kripto para piyasalarında görülen altcoin’lerdeki yükselişlere parmak ısırtacak cinsten olan bu yükseliş, ABD Başkanı Trump’ın Kodak’ın ABD’de ilaç etken maddeleri üretmeye başlayacağını ve bunun için şirkete 765 milyon dolar kredi vereceklerini açıklamasıyla doğrudan ilişkili.

Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ilaç etken maddelerinin büyük bir yüzdesinin şu anda Hindistan ve Çin’de üretildiğine ancak ülke içinde daha ucuz üretilebileceğine dikkati çekerek, “Kodak ile vardığımız anlaşma için bu şirkete Savunma Üretim Yasası çerçevesinde 765 milyon dolar borç verilecek.” ifadesini kullandı.

Kodak’ın hisseleri, anlaşmanın duyurulmasından önce yükselmeye başlamıştı. Bu durum, içeriden bilgi sızdırıldığı iddialarını beraberinde getirdi. Açıklama salı günü gelirken pazartesi günü Kodak hisselerinin işlem hacminde büyük artışlar vardı.

Pazartesi günü 2 dolar seviyelerinden işlem gören Kodak hisseleri, dün itibari ile 60 dolara kadar çıktı. Yaklaşık iki günlük bir sürede bazı yatırımcı ve al-satçılar, yaklaşık yüzde 3000’lik bir kâr fırsatı elde ettiler.

Robinhood kullanıcıları Kodak hisselerine hücum etti

Bu artış öncesinde popüler hisse senedi alım satım uygulaması Robinhood’da Kodak hissesi tutan yaklaşık 9 bin 300 kullanıcı vardı. Çarşamba günü görülen üssel artışın sonunda Kodak hissesine giren yatırımcı sayısı 72 binin üzerine çıktı.

Benzer alım çılgınlığı bu sene birkaç defa gerçekleşti. Örneğin araç kiralama şirketi Hertz’in hisseleri Mayıs ayı sonlarında iflas ettiklerini açıkladıktan sonra düşüşe geçti fakat bir sürenin ardından dokuz içinde yüzde 900’den daha fazla yükseliş gösterdi. O sırada Hertz hisselerinde Robinhood yatırımcılarının payı neredeyse üç katına çıkmıştı.

Kodak’ta yaşananlarla ilgili olarak bir değerlendirme yapan varlık yönetimi şirketi Brighton Securities’in yönetim kurulu başkanı George Canboy, “Geçen hafta şirketin değeri 100 milyon dolardı. Yani eğer 100 milyon dolarınız olsaydı Eastman Kodak’ın tamamını alabilirdiniz. Şu anda bir hisse 33 dolar değerinde ve piyasa değeri de yaklaşık 1.4 milyar dolar. Bu sabah görülen zirvede ise 2.6 milyar dolardı.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl