Kripto dostu Kongre üyesi: Gensler yüzünden birçok olayı medyadan öğrendik

FTX'in iflasıyla ilgili en çok tartışılan isimlerden biri olan SEC başkanı Gary Gensler'a Kongre üyesi Tom Emmer'den açık çağrı geldi. Emmer, Gensler'ın Ekim'den beri hiçbir Finansal Hizmetler Komite toplantısına katılmadığını ve önümüzdeki toplantıda "başarısızlıklarının" nedenlerini anlatması gerektiğini söyledi.

Kasım ayında batan FTX borsasıyla ilgili, olayların hemen başında Gensler’a ağır bir suçlama getiren ve SEC başkanının, FTX borsasının hukuki boşluklardan yararlanması için çalıştığını iddia eden ABD Kongre üyesi Tom Emmer, kişisel Twitter hesabı üzerinden Gensler’a bir kez daha yüklendi.

“Kongre’den sürekli kaçtı”

SEC başkanının kripto para şirketleri hakkında bilgi toplama konusunda son derece başarısız olduğunu belirten Emmer şunları söyledi:

“16 Mart 2022’de çift partili bir blok zinciri grubu olarak kendisine bir mektup gönderdik. Grubumuz, çeşitli kaynaklardan Gensler’ın kripto şirketleri hakkında bilgi toplama çalışmalarının başarısız ve etkisiz olduğu bilgisini aldı. SEC’nin taleplerinin gelişigüzel ve aslında çalışılmamış olduğunu öğrendik. Şimdi bu konuda artık eminiz. Kendisi; Terra/Luna, Celsius, Voyager ve FTX’in iflasları konusunda gözle görülür şekilde ortada olan tutarsızlıklar konusunda da Kongre’ye bilgi vermedi. Bunun yerine SEC’nin araştırma ve uygulama birilerinin rollerini anlattı. Hatta 5 Ekim’den bu yana hiçbir Kongre toplantısına gelmedi. Bu yüzden FTX gibi olayların detaylarını medyadan öğrenmek zorunda kaldık. Gary Gensler, önümüzdeki Finansal Hizmetler Komitesi toplantısına katılmalı ve kendi yaptığı hatalar konusunda Kongre2yi bilgilendirmelidir”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bir başka Kongre üyesi Ritchie Torres de, Gary Gensler için bağımsız bir soruşturma açılmasını talep etmişti. Torres, “Kim Kardashian gibi ünlüleri soruşturma konusunda frene basmayan Gensler FTX’te ise sessiz kaldı” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl