Kongre üyesi FTX iflasında Gensler ve SEC için de soruşturma talep etti

ABD'li Kongre üyesi Ritchie Torres, FTX iflasında gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle SEC ve kurum başkanı Gary Gensler için bağımsız bir soruşturma açılmasını talep etti. Torres yazdığı mektupta Gensler için de sert ifadeler kullandı.

gary gensler

Demokrat Parti Kongre üyesi Ritchie Torres, FTX borsasının çöküşü konusunda SEC ve kurum başkanı Gary Gensler’ın da sorumluluğu olduğunu düşünüyor. Torres, dün Hükumet Denetim Ofisi’ne yazdığı bir mektupta, SEC’nin FTX borsası konusunda attığı adımların araştırılmasını istedi.

“Gensler tek başına sorumludur”

Torres’in mektubunda SEC başkanı Gary Gensler konusunda da sert ifadeler kullandığı görülüyor:

“FTX’in çöküşünde Gary Gensler da tek başına sorumludur. Sayın Gensler sürekli otoritenin kendilerind eolduğunu belrtiyor ancak ABD tarihinin en büyük ponzi’sini açığa çıkaramadı ya da önleyemedi. Denetimlerinizi tam anlamıyla yapamazken, aynı zamanda otorite de talep edemezsiniz. Kim Kardashian gibi ünlüleri soruşturma konusunda frene basmayan Gensler FTX’te ise sessiz kaldı. SEC’nin çalışma prensibi, yatırımcıları koruma üzerine olmalı ve siyasi olarak atanan bir kişinin reklamını yapmaktan daha önemli olmalıdır”

Kongre üyesi Torres ayrıca Gensler’ın SEC’deki diğer çalışma arkadaşlarının da “moralini bozduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Sayın Gensler’ın kendi çalışma arkadaşlarının da moralini bozması, Komisyon’un bu konulardaki performansını ne kadar etkilemiştir. Kamuoyu bu konuda bir cevap bekliyor”

Torres’in moral bozmadan kastının, SEC komiserlerinden Hester Peirce’ın Gensler karşıtı açıklamaları olduğu düşünülüyor. Peirce daha önce birçok kez Gensler’ın kripto para regülasyonlarına karşı yaklaşımının doğru bir yol olmadığını dile getirmiş ve bu durumun insanların SEC’nin regülasyon gücü konusunda bir umudunun kalmamasına yol açtığını söylemişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kongre üyesi Ritchie Torres

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl