Emin Gün Sirer, ‘inanılmaz derecede güçlü’ yeni konsensüs protokollerini tanıttı

Kripto para ve Blockchain alanında dünyanın en saygın isimlerinden biri olan Cornell Üniversitesi profesörü ve Blockchain araştırmacısı Emin Gün Sirer, New York'taki Token Summit III'te yeni protokolleri tanıttı.

CoinDesk’te yer alan habere göre, Cornell Üniversitesi profesörü, Türk bilgisayar bilimci ve Blockchain araştırmacısı Emin Gün Sirer, New York’taki Token Summit III’te yeni protokolleri tanıttı.

Emin Gun Sirer, Blockchain ağı karar verme sürecinde “klasik konsensüs” ve “Nakamoto konsensüs” modelleri olarak adlandırdıkları şeyleri birleştirdiklerini açıkladı.

Sirer, “Bu protokolün çalışma şekli inanılmaz derecede basit ama aynı zamanda inanılmaz derecede güçlü” ifadelerini kullandı.

Sirer ve ekibi aylar boyunca bu protokol ailesi için teknik belge üzerinde çalıştılar. Ancak Sirer protokolün, “Team Rocket” takma ismine sahip bir ekip tarafından geliştirildiğini söyledi.

Sirer; Snowflake, Snowball ve Avalanche olarak adlandırılan protokollerin, ağ katılımcılarını rastgele örneklediğini ve sonuçta protokollerin tek bir sonuç seçeceğini söyledi.

Teknik belgede şu ifadeler yer aldı:

“Dedikodu algoritmalarından esinlenilen bu yeni protokol ailesi, güvenliğini kasıtlı metastabl mekanizması ile elde ediyor. Spesifik olarak, sistem ağı tekrar tekrar örnekleme yaparak ve doğru node’ları aynı sonuca yönlendirerek çalışıyor.”

Sirer konuşması sırasında, Nakamoto konsensus protokollerinin, madencilerin belirli bir kararı kabul etmesini, klasik konsensusun ise üçte iki bir çoğunluğu gerektirdiğini belirtti.

→ BINANCE KOMİSYON SİSTEMİNDE GÜNCELLEMEYE GİTTİ

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl