Korbit: Kripto kışı 4. çeyrekte bitebilir

Güney Kore'nin en büyük borsalarından biri olan Korbit, kripto paraların gidişatı ve içinde bulunduğumuz "kripto kışı"nın ne zaman sona erebileceğiyle ilgili bir rapor yazdı. Borsa, şu anki düşüş dönemini "dördüncü kripto kışı" olarak tanımlarken, 2022'nin dördüncü çeyreğinden itibaren kötü gidişatın sona erebileceğini belirtti.

Kripto para piyasalarındaki düşüşler, yaşanan hafif bazı “rahatlama rallileri”yle birkaç gündür yerini bazı yükseliş hareketlerine bırakırken, genel düşüşlerin ise devam edip etmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili birçok borsa ve analist önemli değerlendirmelerde bulunan yazılar ve raporlar kaleme alırken, listeye son olarak Korbit borsası da eklendi.

Güney Kore’nin en önemli birkaç borsasından biri olan Korbit, “2022 Kripto Kışı ne zamana kadar sürecek?” başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, bugünkü ayı piyasasıyla geçmiştekiler kıyaslandı.

“Son ayı piyasasına benziyor”

Corbit Araştırma Merkezi başkanı Jeong Seok-moon, içinde bulunduğumuz ayı piyasasının, toplamdaki 4. büyük “kripto kışı” olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu piyasa gerilemesi, toplamda dördüncü kripto kışı konumunda ve kripto para piyasalarındaki iç sebeplerden ötürü oluşan ilk 2 kripto kışı’na benzemiyor. Bu kış, daha çok, Fed’in sıkılaştırma politikasına başladığı 2018’in sonu ile 2019’un başında yaşanan üçüncü ayı sezonuna benziyor. Yanış iç değil, dış kaynaklı bir kripto kışı…”

“Toparlanma 4. çeyrekte başlayabilir”

Raporda kripto para piyasalarındaki düşüşün, 2022’nin dördüncü çeyreğinden itibaren sona erebileceği ve yükselişlerin Fed politikasının değişmesiyle yeniden başlayabileceği belirtildi:

“Fed bu zamandan itibaren para sıkılaştırma politikasını bırakabilir. Enflasyon oranları özellikle ikinci çeyrekten itibaren kademeli olarak azalacak ve büyüme oranı da yavaşlayacak. Bu durum para sıkılaştırma politikasında da sona gelinebileceğini gösteriyor. 4. çeyrekten itibaren kripto kışı’nın sonu gelebilir”

BitMEX ve Grayscale raporları da aynı tarihi göstermişti

Hatırlanacağı üzer geçtiğimiz günlerde BitMEX borası da bu konuda bir rapor yayımlamış ve ayı sezonunun sona ermesi için Şubat 22023’ü işaret etmişti. Yine Grayscale şirketinin Temmuz kripto para raporunda da, Bitcoin’de realize edilmiş fiyatın, piyasa fiyatının 21 gündür üzerinde bulunduğu ve bu durumun önümüzdeki dönemde 250 gün kadar daha sürmesinin beklendiği, dolayısıyla ayı’nın bitişi için 6 aylık süre olabileceği yazılmıştı.

Korbit’in raporunda ilk ayı piyasasının fitilini ateşleyen olayın Mt. Gox borsasının çöküşü olduğu belirtilirken aynı zamanda, bu konuyla ilgili bazı ödemelerin yapılmaya başlanacak olmasının da, piyasada Ağustos ya da Eylül ayında ikinci birçok yaşatabileceği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl