Korona virüsü ile mücadeleye Blockchain de dahil oldu

Çinli bir sigorta şirketi, korona virüsü ile mücadeleye Blockchain'i de dahil etti. Buna göre şirket, korona virüsünden muzdarip olanların 100 bin yuan'a (yaklaşık 14 bin dolar) kadar ödeme almasına imkan sağlayabilecek.

South China Morning Post’un (SCMP) önceki gün yayınlanan haberine göre; bir Çin sigorta şirketi korona virüsü bağlantılı ödemeleri hızlandırmak ve dolandırıcılığın önüne geçmek için Blockchain teknolojisi kullanıyor. Bilindiği üzere salgın binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine, on binlerce kişinin de etkilenmesine yol açtı.

Ant Financial bünyesinde yer alan ve karşılıklı bir yardım platformu olan Xiang Hu Bao, 100 milyondan fazla kişinin kullandığı platformuna korona virüsünü de dahil etti. Sistemin işleyişine göre; korona virüsünden muzdarip olanlar 100.000 yuan’a (yaklaşık 14.000 dolar) kadar bir kerelik ödeme almaya hak kazanabiliyorlar.

Bir Ant Finans sözcüsü SCMP’ye yaptığı yorumda, “Xiang Hu Bao, Blockchain teknolojisinin merkeziyetsiz, güven sorunu olmayan özellikleri nedeniyle katılımcıların taleplerini daha hızlı bir şekilde işleme koyabiliyor ve ödemeleri daha hızlı yapabiliyor. Bir talepte bulunan kişi konuyla ilgili dosyasını adeta bir kanıt olarak sunabilir ve aynı dosyayı Blockchain sistemi üzerinde şirketler de görebilir. Tüm bu sürece ise herkes dahil olup, kontrol edebilir” dedi.

Çin hükumeti, sağlık sigortası programı ile tüm sağlık giderlerini karşılayacağını belirtmişti. Xiang Hu Bao ise sadece diğer bölgelerle ilgili hizmet sağlıyor.

Ant Financial aynı zamanda Çin nüfusunun neredeyse yarısının kullandığı AliPay’in de sahibi. Firma geçen ay, saniyede 100.000, günde ise 1 milyar işlemi destekleyebilen “Ant Blockchain Open Alliance” platformunu açmıştı.

Xiang Hu Bao, Blockchain üzerinde sigorta hizmeti sağlayan tek şirket değil. Kasım ayında Bank of China, blokzincire 4 milyondan fazla kayıt girerek benzer bir sistemi hayata geçirdi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl