İran hükümetinden koronavirüs çağrısı: Kağıt para kullanmayın

İran hükümeti, halkı yeni tip koronavirüs nedeniyle kağıt para kullanmamaya çağırdı. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü de banknotların koronavirüsün yayılmasında etkili olabileceğini açıkladı.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, Kovid-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs nedeniyle vatandaşlardan kağıt para kullanmamalarını talep etti. Bakan ayrıca, ulaşım sisteminde de banknotlar yerine yeni bir mekanizma uygulamaya alacaklarını söyledi.

Son verilere göre, İran’da koronavirüs nedeniyle can kaybı 107’ye ulaşırken vaka sayısı da 3 bin 500’ü geride bıraktı.

Dünya Sağlık Örgütü de uyardı

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), banknotların koronavirüsün yayılmasında etkili olma durumuna karşın insanlara nakit yerine temassız teknoloji kullanmalarını tavsiye etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pazartesi akşamı yaptığı uyarıda, Kovid-19’un banknotların yüzeyinde taşınabileceği bildirildi.

WHO sözcüsü yaptığı açıklamada, hastalığın yayılmasını durdurmak için insanların mümkün olduğunca temassız ödemeleri kullanması ve nakit ödemelerden sonra ellerini mutlaka yıkamaları gerektiğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası da aynı şekilde banknotların bakteri ya da virüs taşıyabileceği açıklamasını yaparak sürekli ellerin yıkanmasını tavsiye etti.

Geçen ay Çin ve Kore’deki bankalar, ölümcül virüsün yayılmasını engelleme çabalarının bir parçası olarak kullanılmış banknotları dezenfekte ve izole etmeye başladı.

Konuyla ilgili Çin Merkez Baknası’nın düzenlediği basın toplantısında, kullanılmış nakit paraların dezenfekte edilmek için öncelikle ultraviyole ışık ve yüksek sıcaklık kullanıldığı daha sonra ise bu kağıtların 14 gün izole bir biçimde tutulduğu belirtildi.

Bir Bank of England yetkilisi ise aynı stratejiyi İngiltere’de uygulamak gibi bir planları olmadığını söyledi.

The Telegraph’a konuşan sözcü, “Banknotlar gibi insanın teması ettiği birçok yüzey var. Bunlar virüs ya da bakteri taşıyabilir. Ancak bunun riski kapı kolları, kredi kartı ya da diğer yüzeyler kadar büyük değildir.” dedi.

WHO, koronavirüsün hastalara dokunmak, kirli objeleri eline almakla ya da su damlacıklarıyla bulaşabileceği bilgisini verdi. The Telegraph’a konuşan bir sözcü “Para elden ele geçtiği için virüs ve bakteri taşıyabilir. Biz insanlara paraya dokunduktan sonra ellerini yüzlerine götürmemelerini ve mutlaka ellerini yıkamalarını öneriyoruz. Tabii ki temassiz ödemeler virüsün bulaşma ihtimalini azaltacaktır” dedi.

Koronavirüsün insan vücudu dışında ne kadar yaşayabileceği hala bilinmiyor.

Journal of Hospital Infection’da bu ay yer alan habere göre; koronavirüs kirli objeler üzerinde oda sıcaklığında 9 gün yaşayabiliyor. Bu bilgiye ulaşılmasındaki en büyük rol ise daha önce SARS ve Mers virüsleri için yapılan 22 çalışma gösteriliyor.

Dergi yazarları ayrıca dezenfektanların ve yüksek sıcaklığın virüsü hemen öldürdüğü bilgisini de verdi ancak ortaya çıkan yeni koronavirüsün bu şekilde davranıp davranmadığı ise hala bilinmiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl