Küresel piyasalarda 7 trilyon dolarlık erime

Piyasalarda koronavirüs korkusu artarak devam ediyor. Son verilere göre dünya borsaları bir ay içinde 7 trilyon dolar eridi. Öte yandan son satış dalgasında altın ile Bitcoin değer kazandı.

Koronavirüs etkisi, küresel piyasaları sarsmaya devam ediyor. Son bir ay içinde dünya borsalarından eriyen miktar 7 trilyon doları buldu. Küresel piyasalardaki düşüşten BIST 100 de nasibini aldı ve endeks, bugün yüzde 2 değer kaybetti.

Piyasalardaki son durumla alakalı olarak Bloomberg HT’ye konuşan borsa analisti ve İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, G7 ülkelerinin sert satışlara karşı çok yakında reaksiyon göstereceklerini düşündüğünü ancak piyasanın bir an önce aşıyla ilgili somut haberlere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Turşucu, “Çok fazla yorum yapılacak bir durum yok ortada. Rasyonel bir şekilde yorum yapmamız çok zor. Dünyada bir salgın var. Bu salgının ekonomilere ne ölçüde zarar vereceği konusunda somut bir matematik de yok ama bir zarar vereceğine yönelik beklenti var, bu da piyasalarda satış getiriyor. Satışın sertleşmesini ben şu şekilde okuyorum: satışlar ne kadar sertleşirse yolun sonu da o kadar yakındır. Teknik olarak da aylık ortalamalara kadar indik. Artık buralar çok ciddi tepkilerin gelebileceği yerler. Buralar sadece hisse senetleri fiyatlarının reaksiyon göstereceği yerler değil, aynı zamanda merkez bankalarının da reaksiyon göstereceği yerler. Onu da okuyoruz. İki gün önce Fed’den bir hamle geldi. Satışlar böyle devam ederse muhtemelen Avrupa Merkez Bankası’ndan ve G7 ülkelerinden de tepki gelebilir. Bu tarz hareketler bence çok yakın. Sorulacak soru şu: 2008 krizinde yaşanan hadiselerin en azından bir ilacı vardı. Parayla tedavi edebiliyordun. Burada ne şekilde tedavi edilecek? Öte yandan bir an önce aşıyla ilgili haberlere de ihtiyaç var. Piyasaların ihtiyacı olan ilaç, faiz indirimlerinden daha çok aşıyla ilgili somut bir haber. Gelecek hafta büyük tepkilerin olacağını tahmin ediyorum. Gelecek hafta bir miktar soluk alabiliriz.” dedi.

“Virüs kalktığında dünya kendini inanılmaz bir düşük faiz ortamında bulacak”

Turşucu, sözlerinin devamında önemli olanın virüs ortadan kalktığında ne olacağı konusu olduğunu belirterek “Virüs ortadan kalktığı zaman dünya kendisini inanılmaz bir şekilde düşük bir faiz ortamında bulacak. Para o zaman bir getiri arayışı içerisinde olacak. Kimse o durumda, herhangi bir risk olmadığında gidip yüzde 0.50’den tahvil almak istemeyecek. Bu noktada iki önemli adres olacak. Bunlardan biri hisse senetleri, diğeri de emtialar. Oralara yönelik çok güçlü ve çok hızlı yükselişler olabilir.” şeklinde konuştu.

Küresel piyasalarda sert satışlar sürerken altın ve Bitcoin ise değer kazandı. Lider kripto para, son iki günde yüzde 5 artarken ons altın da aynı süre zarfında yüzde 3.3 yükseldi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl