Türkiye’yi de hedeflemişler: Çin destekli siber korsanlardan kripto para şirketlerine saldırı

Siber güvenlik şirketi FireEye, Çin devleti himayesinde faaliyet yürüten bilgisayar korsanlarının Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkeye saldırılar gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Kripto para şirketlerinin de korsanların hedefi olduğu ileri sürülüyor.

Siber güvenlik şirketi FireEye tarafından 2 Ağustos’ta yayınlanan bir rapora göre, Çin devleti himayesindeki bilgisayar korsanları, kripto para ve video oyunu şirketlerine saldırılar düzenliyor.

Raporda, Çin devleti siber casusluk birimi APT41’in, endüstrileri genellikle Çin’in Beş Yıllık ekonomik kalkınma planlarıyla uyumlu bir şekilde hedeflediği iddia ediliyor. Dahası, FireEye araştırmacıları, grubun birleşmeler, satın alımlar ve siyasi meseleler gibi yaklaşan olaylardan önce istihbarat toplamak için görevlendirildiğini öne sürüyor.

Söz konusu birimin sağlık, yüksek teknoloji, medya, eczacılık, perakende, yazılım, telokomünikasyon, seyahat hizmetleri, eğitim, video oyunları ve kripto paralar gibi sektörleri hedeflediği ifade ediliyor.

Hedeflenen ülkeler arasında Türkiye de var. Diğer ülkeler ise Fransa, Hindistan, İtalya, Japonya, Myanmar, Hollanda, Singapur, Güney Kore, Güney Afrika, İsviçre, Tayland, İngiltere, Amerika ve Hong Kong.

APT41 bir kripto para borsasını hedefledi

FireEye, geçtiğimiz yılın Haziran ayında APT41’in bir Blockchain oyun şirketine kötü amaçlı e-postalar gönderdiğini öne sürüyor. Ayrıca, birim tarafından Tayvanlı bir gazeteye karşı düzenlenen casusluk operasyonunda kullanılan e-posta adresinin daha sonra 2018 yılının Haziran ayında bir kripto para borsasını hedeflemek için kullanıldığı kaydediliyor. Raporda bu borsanın ismi verilmiyor.

Çeşitli devletler tarafından desteklenen hacker’ların kripto para borsalarını hedeflediği bir süredir bilinen bir gerçek. Son olarak Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore himayesindeki bilgisayar korsanlarının kripto para borsalarını ve bankaları hack’leyerek 2 milyar dolar para elde ettiği ve bu parayı da kitle imha silahları programlarını finanse etmek için kullandığını açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl