Balkanlarda gerginlik yaratan kripto madencilik operasyonu

Avrupa'da elektriğin en ucuz olduğu ülkelerden biri olan Kosova'daki 174 kripto madencilik cihazının ele geçirildiği operasyon, Sırbistan ile Kosova arasında gerginlik yarattı.

Anadolu Ajansı’nın İngilizce versiyonunun geçtiği habere göre Kosova güvenlik güçleri, ülkenin kuzeyinde yaptıkları operasyon ile cuma günü 174 adet kripto madencilik cihazına el koydular.

Ülkenin ve balkanların en ucuz elektrik fiyatlarına sahip olan Mitroviçe’nin hemen dışındaki Zubin Potok’yta yapılan operasyonla ilgili olarak konuşan Kosova Maliye Bakanı Artane Rizvanolli, şu ifadeleri kullandı:

“Elektrik faturalarını ödemeyenler bu tür yasa dışı yollara başvuruyorlar. Bu yüzden Sırplar, onlarla yaptığımız enerji anlaşmasını bozuyor. Biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra diğer tarafta…”

Kosova’nın kuzeyindeki bölgelerde daha çok Sırp kökenliler yaşıyor ve Sırbistan, yapılan bu madencilik operasyonunu kendisine karşı bir provokasyon hamlesi olarak görüyor. Bilindiği üzere Sırbistan ayrıca Kosova üzerinde de hak iddia ediyor.

Bölgede Sırbistan hükumetini temsil eden bir kurum ise, operasyonun Sırplar için önemli bir dini güne denk getirilmesinin de bilerek yapılan bir provokasyon olduğunu belirtti.

1999’dan beri ödenmiyor

Hatırlanacağı üzere Kosova, geçtiğimiz sene başında ülkedeki elektrik kesintilerinin artmasından ötürü kripto para madenciliğini yasaklamıştı.

Kosova’nın kuzey bölgelerinde bulunan ve çoğunluğunu Sırpların oluşturduğu halk “Kosova savaşı” olarak da bilinen olayların sona erdiği 1999’dan bu yana elektrik faturalarını ödemiyor. Buradaki harcamalar, Kosova’nın bütçesinden karşılanıyor. Ödenmeyen elektrik faturalarının bugünkü toplam değerinin ise 300 milyon euro civarında olduğu belirtiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl