Kosta Rika, iklim değişikliği raporlaması için Chia Network ile anlaştı

Geçtiğimiz aylarda içinde Andreessen Horowitz'in de (a16z) olduğu şirketlerden toplamda 61 milyon dolarlık yatırım alan Chia Network, Latin Amerika ülkesi Kosta Rika'yla iklim değikliği ölçüm sistemi anlaşması yaptı. Kosta Rika hükumeti bundan sonra iklim değişikliği konusunda elinde bulunan envanteri daha iyi yönetebilmek adına Chia teknolojisini kullanacak.

BitTorrent kurucusu olan Bram Cohen tarafından yaratılan ve bir blok zinciri ile akıllı işlem platformu olan Chia Network, Orta Amerika ülkesi Kosta Rika’nın ulusal iklim değikliği ölçüm sistemine (SINAMMEC) teknik hizmet sağlayacak.

Yapılan açıklamaya göre Kosta Rika hükumeti, iklim değişikliği konusunda elinde bulunan envanteri daha iyi yönetebilmek adına açık kaynaklı bir yazılım platformu geliştirmek için Chia’nın blok zinciri teknolojisini kullancak.

Chia Network’ten yapılan açıklamada da, Kosta Rika tarafından diğer ülkelerle de ücretsiz olarak paylaşılacak olan bu platformun, karbon envanteri ve iklim değişikliği ile ilgili bilgi kayıtlarını yöneteceği belirtildi.

Kosta Rika’nın ulusal iklim değikliği ölçüm sistemi (SINAMMEC), 2018 yılında iklim bilgilerini koordine etme ve ülkenin ulusal iklim değişikliği politikasını belirlemek için kurulan resmi bir platform konumunda…

Kosta Rika’nın Çevre ve Enerji Bakanı olan Andrea Meza Murillo da bu anlaşmanın, iklim değişikliği konusunda atılacak adımlar için sağlam ve şeffaf bir işbirliği sağlanması adına çok önemli olduğunu söylşedi.

Chia Netwrok yönetim kurulu başkanı Gene Hoffman da CoinDesk’e verdiği demeçte, Kosta Rika hükumetiyle yapılan bu anlaşmanın gerçek dünya sorunlarının çözülmesi açısından büyük bir adım olduğunu söyledi.

Chia geçen hafta da, Dünya Bankası’nın İklim değişikliği bilgi deposu verilerinin paylaşılması için bir prototip geliştirdiğini açıklamıştı. Bu prototipin de şeffaf bilgi paylaşımı ve raporlamasını sağlayacağı belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl