Kraken, kripto para cüzdanı Ledger Nano X için uyardı

Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Kraken'in siber güvenlik departmanı Kraken Security Labs, dünyaca ünlü kripto para cüzdanı firması Ledger'ın Nano X modeliyle ilgili yeni bir saldırı tarzı tespit etti. Ledger CTO'su ise bu saldırı başarılı olsa bile fonların güvende olacağını söyleyerek rahatlattı.

1227 0
hack-hacker

Kripto para borsası Kraken’ın aktardığına göre, saldırılar ya cüzdan kargoya verilmeden ya da aracı kurumdan alınmadan önce açılan ve kurcalanan cüzdanları kapsıyor. Saldırganlar cüzdana önceden yükledikleri bazı programlarla, cüzdanın bağlı olduğu bilgisayarlardaki kontrolü ele geçirip kişinin fonlarını çalabiliyor.

Kurcalanmış Ledger

Bu senaryoda güvenli olmayan işlemcinin yazılımı, hata giderici protokol kullanarak, klavye gibi bir iç aygıt şeklinde davranıyor ve bu sayede kullanıcının bilgisayarına kötü niyetli tuşlama kodları gönderebiliyor.

Bilindiği üzere Ledger Nano X, alıcısına ilk ulaştığı zaman hata giderici özelliği açık bir şekilde gelir ve daha sonra Bitcoin uygulaması gibi bir uygulama ilk kez yüklendiği zaman da devre dışı kalır. Ancak herhangi bir uygulama yüklenmeden önce cihaz, kullanıcının bilgisayarıyla bağlantı kuran kötü niyetli yazılıma maruz kalabilir. “BadUSB” ve “Rubber Ducky” saldırıları bu duruma örnek gösterilebilir.

Cüzdan klavye işlevi görüyor

Kraken Siber Güvenlik Birimi konuyla ilgili hazırladığı videoda saldırıdan etkilenmiş bir Ledger Nano X’in ne durumda olduğunu gösteriyor. Bilgisayara bağlanan cüzdan, bir klavye işlevi görüyor ve bu sayede kraken.com’a giriş yapılabiliyor.

Kör Ledger

Güvenli olmayan işlemci tarafından kontrol edilen tek bir bağlantı bile ekranın sıfırlanmasını sağlayabilir. Bu sebeple, cüzdan bilgisayara bağlanmadığında bile, yani sadece pille çalışırken ekranı kapatabilir.

Bu durum sonunda ise bilgisayardaki kötü niyetli yazılım kullanıcıyı birkaç tuşa basarak durumu düzeltmeye ikna eder ve saldırısının istediği hamleleri yaptırabilir. (Örn. Ledger Nano X’iniz yanıt vermiyor, lütfen cihazı yeniden başlatmak için iki tuşa basılı tutun)

Ekran devre dışı bırakıldığından, kullanıcı donanım cüzdanındaki işlemi fark edemez veya doğrulayamaz.

Ledger’den açıklama: Fonlar güvende

Öte yandan Ledger’ın teknoloji direktöründen konuyla ilgili olarak bir açıklama geldi. Açıklamada, “Kraken’a bu güvenlik açığını dikkatimize sunduğu için minnettarız. Ledger, problemi ayrıntılı olarak ele alırken kullanıcılarımızın Ledger Nano X’lerinde saklanan paralarına asla erişilemediğinden emin olmalarını istiyoruz. Tedarik zinciri sırasında cihazı ele geçiren bir saldırgan, kullanıcının bilgisayarına kötü amaçlı yazılım yükleyebilir ancak yine de paralar güvende olacaktır.” denildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun