Kraken CEO’su, DeFi projelerine adeta ateş püskürdü

Büyük kripto para borsalarından Kraken'ın CEO'su Jesse Powell, "B**tan DeFi projelerinizin ve dolandırıcılıklarınızın insanlar tarafından kabul edilmesini ve battıktan sonra borsaların sizleri kurtarmasını beklemeyin." dedi.

jesse-powell

Dünyanın en büyük borsalarından ABD merkezli Kraken’in CEO’su Jesse Powell, Pazartesi günü yaşanan 24 milyon dolarlık Harvest Finance olayının ardından merkeziyetsiz finansı yerden yere vurdu.

Powell, bugün Twitter’dan yaptığı değerlendirmede, DeFi projelerinin umursamaz ve hızlı şekilde ortaya çıkıp, maliyetlerin hiç yokmuşcasına dışlanmasına karşı çıkacağını ve bunu kabul etmeyeceğini belirtti:

“B**tan DeFi projelerinizin ve dolandırıcılıklarınızın insanlar tarafından kabul edilmesini ve battıktan sonra borsaların sizleri kurtarmasını beklemeyin. Kullanıcılar, siz de lütfen denetimlere, sigortaya yatırımda bulunun ve kendi araştırmanızı kendiniz yapın”

Hatırlanacağı üzere son dönemde bazı DeFi projeleri çıkış dolandırıcılığı ya da yönetim başarısızlığından, bazıları ise tartışmalı kod denetimleri veya hatalı kod içeren şekilde kullanıcıların yatırımına açılmış olmasından dolayı çökmüştü. Örnek olarak Eylül ayı sonuda oyun protokolü Eminence Finance 15 milyon dolarlık bir hack saldırısı onucunda fonlarını kaybetmişti ve proje bu esnada hala test aşamasındaydı.

Yine Rylül ayı içinde SushiSwap’ta projenin yaratıcılarından olan anonim geliştirici Chef Nomi’nin de geliştirme fonundan çıkmasıyla token’ın fiyatı yüzde 73’lük bir düşüş görmüştü. Chef Nomi kısa süre sonra bu hareketinden dolayı mağdur olan kullanıcılarından özür dilemiş ve 14 milyon dolar değerindeki Ethereum’u proje havuzuna geri yüklemişti.

Powell, bilinmeyen kişiler tarafından ortaya atılan ve yönetilen projelere para koymanın ne kadar tehlikeli olduğunu yansıtamaya çalıştı. DeFi borç verme protokolü bZx’te de koddaki bir hatadan ötürü bir kullanıcı 8 milyon dolar değerinde kripto para kazanmıştı.

DeFi’a para yağmaya devam ediyor

Tüm bu yaşananlara rağmen DeFi sektörüne para yağmaya devam ediyor. 25 Ekim itibariyle DeFi projelerine kilitlenen değer 12.45 milyar dolara ulaştı. DeFi Pulse’taki verilere göre pazartesi günü yaşanan Harvest Finance olayından sonra bu rakamda 1,5 milyar dolarlık bir azalma oldu.

Konuyla ilgili olarak Powell’ın neden borsaların DeFi projelerini kurtarmak zorunda olma ihtimalinden bahsettiği ise açıklık kazanmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl