Kripto para borsası Kraken, 1100 çalışanını işten çıkardı

ABD merkezli kripto para borsası Kraken, fiyatların düşük seyrettiği içerisinde bulunduğumuz dönemi ifade eden ‘kripto kışı’nı atlatmak için işgücünde önemli oranda azaltmaya gidiyor. Şirketin blog sayfasından yapılan açıklamada, “Mevcut piyasa koşullarına uyum sağlamak amacıyla küresel iş gücümüzü yaklaşık yüzde 30 oranında azaltıyoruz.” dendi. Bu oranın bin 100 kişiye denk geldiği belirtildi.

Çalışanlar bu sabah bilgilendirildi

ABD merkezli borsanın kurucu ortağı ve CEO’su Jesse Powell imzalı blog yazısında, “Bugünkü duyurudan etkilenenlerin katkıları için son derece minnettarız ve bir sonraki fırsatı yakalamalarına yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Söz konusu kişiler bu sabah itibarıyla bilgilendirildi.” ifadeleri yer aldı.

Şirket bu tasarrufun nedenini; geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, yüz milyonlarca yeni kullanıcının kripto alanına girmesinden dolayı müşterilere kendilerinden beklenen kalite ve hizmeti sunabilmek için hızlı bir şekilde iş gücünü üç katından fazla artırmak zorunda kalmasına bağladı. Açıklamada, bu küçülmeyle ekibin geçen seneki büyüklüğüne döndüğü de vurgulandı.

2011’de kurulan ve en uzun süredir faaliyet gösteren küresel kripto borsalarından biri olan Kraken, birçok piyasa döngüsünü başarıyla yönettiklerinin altını çizdi.

Ayrılanlara verilecek destekler

Kraken, şirketten ayrılan personelinin kapsamlı destek alacaklarını bildirdi. Yapılacak teklifler aşağıdakiler gibi sıralandı:

  • Kıdem tazminatı: Ayrılan tüm Kraken çalışanlarına ücretli izin süresi de dahil olmak üzere 16 haftalık temel ücret ödenecek.
  • Performans bonusu: Uygun olanlar için yöneticileri tarafından belirlenen bonuslar ödenecek.
  • Avantajlar: Uygun Kraken çalışanlarına ücretli izin süresi de dahil olmak üzere 4 aylık sağlık hizmeti devam sigortası sunulacak. Tüm ayrılanlar bu süre zarfında danışmanlık hizmetlerine erişmeye devam edecek.
  • Sabit sürenin uzatılması: Ayrılanların kazanılmış hisse senedi opsiyonlarını kullanma sürelerini uzatılacak.
  • Göçmenlik desteği: Halihazırda şirket destekli vizesi olanlar için özel vize ve göçmenlik desteği sağlanacak.
  • Yerleştirme desteği: Ayrılanlar için ağ oluşturma fırsatları, en iyi iş arama uygulamaları, mülakat rehberliği ve daha fazlası dahil olmak üzere kariyer desteği sağlanacak.

Şirket CEO’su Jesse Powell Kraken, yazısına son verirken kripto paralar konusunda son derece yükseliş eğilimli bir bakış açısına sahip olmaya devam etiğinin altını çizdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl