Kripto, ilk kez ABD Yüksek Mahkemesine çıkıyor

ABD Yüksek Mahkemesi, önümüzdeki hafta dolandırıcılık ve Dogecoin ile ilgili davalarda argümanları dinleyecek. Yüksek Mahkeme, ilk kez bir kripto davasına bakacakken söz konusu davaların kripto piyasasını tanımlamaya ışık tutabileceği ve gelecekteki davaların habercisi olabileceği söyleniyor.

Kripto pazarının büyük yükselişi, son zamanlarda yaşanan iflaslar ve dolandırıcılıklarla birleştiğinde giderek artan bir yasal sorular listesi oluşturuyor. Bu sorunların ortasında ABD Yüksek Mahkemesi salı günü, Coinbase’in iki iddiayı tahkime götürme çabaları hakkındaki savunmasını dinleyecek. Bu dava, Yüksek Mahkeme’nin ilk kripto davası olacak.

Bloomberg’ün haberine göre en büyük sorunlar, SEC’nin kripto paraları yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırarak federal düzenleyicinin yetki alanına sokma çabalarından kaynaklanıyor. SEC’nin bazı konularda erken zafer elde etse de federal düzenleyici kurumların yetkilerini sıklıkla sınırlandıran Yüksek Mahkeme tarafından daha büyük bir şüpheyle karşılanabileceği söyleniyor.

“Kripto ile ilgili davalarda buzdağının sadece görünen kısmı”

Yargıçlar salı günü Coinbase’in iki davayı tahkime götürme çabalarından kaynaklanan savunmasını dinleyecek. American University Washington College of Law’da iş hukuku programı müdür yardımcısı olan Gerard Comizio konuyla ilgili “Bu, kripto ile ilgili davalarda buzdağının sadece görünen kısmı” ifadesini kullandı.

Boomberg Intelligence dava analisti Elliot Stein, “Bence şu anki Yüksek Mahkeme’nin, sektördeki pek çok kişinin aşırı agresif bulduğu SEC’yi bazı açılardan dizginlemeye istekli olduğuna inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Coinbase dolandırıcılık ve Dogecoin çekilişi davası

Salı günü Yüksek Mahkeme’de görülecek dava, kriptoya özgü bir konudan ziyade, tahkimle ilgili usuli bir savaş olacak. ABD Ticaret Odası gibi iş grupları tarafından desteklenen Coinbase, bir taraf tahkime zorlamak için geçerli bir temyiz başvurusunda bulunduğunda mahkeme işlemlerinin durması gerektiğini savunuyor.

Şirket, Coinbase’in hesap bilgilerini çaldırmasının aradından kaybettiği 31 bin dolar için kendisine tazminat ödemesi gerektiğini söyleyen Abraham Bielski isimli müşterisinin iddialarıyla mücadele ediyor. Diğer davada ise, yeterli açıklama yapmadan 1.2 milyon dolarlık Dogecoin çekilişi düzenlemekle suçlanıyor.

Tahkim anlaşmaları, büyük müşteri tabanlarına sahip diğer işletmelerinde olduğu gibi kripto endüstrisinde de yaygın.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl